Finlord Sněmovna financí

VÝVOJ NAŠICH INVESTIC: V ČERVNU ZISK 0,7 %

4.7.2016

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
201606Finlord_portfolio

Finlord portfolio zaznamenalo v červnu zisk u všech složek. Stabilitu ve výsledcích ukazují zejména P2P investice do půjček. Volatilita našeho portfolia burzovně obchodovaných instrumentů v Interactive Brokers byla v důsledku hlasování o Brexitu vyšší, ale i tak se nakonec podařilo vytvořit další ziskový měsíc. Celkem byla naše výnosnost v červnu kolem 0,7 % a překonali jsme benchmark v podobě amerického akciového indexu S&P 500.

 

Všechny investiční myšlenky, které najdete v našich Výukových balíčcích, máme i na vlastních reálných účtech. Strategiím věříme a myslíme si, že v dlouhém období dokážeme překonat většinu dynamických fondů. Našim cílem pro letošní rok je dosáhnout zisk 10 % po odečtení všech poplatků. V polovině roku jsme zatím na půl cestě ke splnění tohoto cíle, takže jsme spokojeni.

 

Jak dopadl červen?

 

201606Finlord_portfolio

 

Do akcií a derivátů momentálně investujeme přes společnost Interactive Brokers, kterou považujeme za jednu z nejlepších voleb pro drobné investory. Jelikož máme v portfoliu akcie, tak výprodej způsobený Brexitem byl pro nás nepříjemný.

 

Brexit byla hodně zvláštní událost, která ukázala, jak je současný finanční systém pokřivený. Hlasování dopadlo nečekaně, což zákonitě způsobilo silný výprodej. Ten ale trval jenom dva dny. Po víkendu v pondělí výprodeje jako mávnutím kouzelné hůlky skončily a akcie opětovně vyrazily vzhůru. Co je ale zajímavé, tak dluhopisy, kterým se při panice dařilo, vůbec nezkorigovaly. To koneckonců vidíme i v předešlé tabulce. Americké akcie zhodnotily, ETF na světové akcie zůstal na nule (index dokonce posilnil) a dluhopisům se dařilo úplně nejvíc. Taktéž cena zlata vyrazila prudce vzhůru a nemovitostní boom taktéž stále pokračuje.

 

OK, když všechna aktiva zhodnocovaly, kde nastalo znehodnocení? Postiženy byly evropské akcie a co je mnohem důležitější, svoji hodnotu ztratily peníze. Jejich kupní síla šla po Brexitu strmě dolu, protože centrální banky opět zdůraznily, že jsou připraveny nadále pokračovat v uvolněné měnové politice.

 

Všichni investoři teď vědí, že jakékoliv problémy na trzích budou centrální banky řešit dalším přiléváním likvidity. Jak dlouho může tato politika trvat? Dokud budou k dispozici aktiva, jejichž ceny lze tlačit (manipulovat) vzhůru. Teď jsou tím aktivem dluhopisy. Jejich zásoba klidně vystačí na jeden až dva roky současných masivních nákupů. V Japonsku jsou trochu napřed a centrální banka už nakupuje nemovitostní fondy. Dovolíme si tvrdit, že koncem roku 2017 bude i ECB uvažovat o nákupech nedluhopisových nástrojů. Tato politika je výborná pro dlužníky – sazby hypoték, spotřebních i podnikatelských úvěrů nepůjdou letos vzhůru a spíš lze očekávat pokles sazeb a uvolnění úvěrových standardů.

 

Strategie je tedy jasná: u dluhopisů, akcií a drahých kovů lze spoléhat na mean reversion strategie a nakupovat při korekcích.

 

P2P sítím se daří. Aktivně používáme Bondoru, Mintos a Twino. Zaregistrovaní jsme ještě na portálu InvestAukce, nicméně výnosnosti na této platformě jsou malé (kolem 2-3 %). Taktéž máme trochu kapitálu na české Benefi. Tady je ale velký problém s velmi malým počtem investovatelných půjček a velkou mírou defaultů. Na Benefi už jenom udržujeme testovací několikatisícové portfolio. Na platformě dosahujeme čistý anualizovaný výnos kolem 4 %.

 

Na počátku června jsme začali investovat na platformě Fundlift. Velikost naši investice je zatím marginální. O našich zážitcích jsme informovali.

 

Koncem června jsme si založili účty na několika dalších P2P sítích, a to zejména britských. V červenci budeme postupně zainvestovávat portfolia. Naše první dojmy pak sepíšeme a vypublikujeme.

 

Finlord portfolio – nastavení v červenci

 

V červenci se budeme věnovat rozvoji investici do dalších P2P sítí. Tady vidíme vysoký potenciál pro diverzifikaci. Co se týče portfolia v Interactive Brokers, tak je strategie jednoznačná: nakupovat po korekci, a to zejména u dluhopisů. Ekonomický vývoj dluhopisům přeje, investoři u nich dosahují výborné zisky a centrální banky je nakupují. To je koktejl, který do dluhopisových fondů přiláká v nejbližších měsících stovky miliard dolarů. Dluhopisová bublina se může dál nafukovat.

 

Obrázky našich výkonností z platforem:

 

Interactive Brokers (v CZK):

1606Finlord_portfolio_IB

 

Mintos (v EUR):

1606Finlord_portfolio_Mintos

 

Twino (v EUR):

1606Finlord_portfolio_Twino

 

Bondora (v EUR):

1606Finlord_portfolio_Bondora

4.7.2016

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?