Finlord Sněmovna financí

POZOR, UNICREDIT PADÁ DO PROPASTI!

5.7.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
160705Unicredit_pobočka

V celém evropském bankovním systému sledujeme letos obrovské problémy, když akcie velkých bankovních domů znehodnotily o desítky procent. Před několika dny jsme uveřejnili článek k Deutsche Bank, která se už dostala i do krizového hledáčku Mezinárodního měnového fondu. Vlnu bankrotů ale mohou spustit italské banky.

 

Největší italskou bankou podle aktiv je UniCredit a taktéž je významným partnerem evropských finančních institucí. Vývoj ceny její akcií je letos přímo katastrofální, když od počátku roku akcie propadly o více než 60 procent na historické minimum 1,8 EUR. Tržní kapitalizace banky se propadla na 11,2 miliardy EUR. Přitom v prvním čtvrtletí společnost dosáhla čistý zisk 406 milionů EUR. Kde je tedy problém?

 

UniCredit cena akcií

 

Stejně jako u ostatních bank i UniCredit má problémy se zmenšujícím se čistým úrokovým příjmem a stagnací příjmů z poplatků. Stěžejní je ale rostoucí napětí na celém italském finančním trhu v důsledku vysokého objemu pochybných úvěrů, které se na účtech bank naakumulovaly. Díky tomu by banky nemusely zvládnout zátěžové testy.

 

Do médií už prosakují nepotvrzené informace, že italská vláda připravuje záchranný balíček v objemu 40 miliard EUR. Koncem června už byly odsouhlasené vládní garance likvidních prostředků v objemu 150 miliard EUR. Ty by banky mohly použít při krátkodobých finančních problémech.

 

Co můžeme očekávat v nejbližších týdnech? Výsledky evropských zátěžových testů budou uveřejněny 29. července. Pokud některá italská banka neprojde, tak volatilita trhů může vyletět vzhůru podobně, jako po nedávném hlasování o Brexitu. Banky mají ve svých skříních spousty kostlivců. Za pomoci uvolněné měnové politiky ECB se zatím dařilo kostlivce ukrývat. Nicméně pochybnosti mezi investory prudce rostou.  Svými výprodeji dávají jasně najevo nesouhlas s fungováním evropského bankovnictví.

5.7.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

PRŮZKUM: JE NÁKUP AKCIÍ DOBRÝ NÁPAD ANEBO NE?