Finlord Sněmovna financí

KOMODITNÍ VÝVOJ V ČERVNU

4.7.2016

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

V červnu panovala na všech trzích velká nejistota, která byla způsobená referendem o Brexitu, avšak nyní už se volatilita vrací opět do normálu. Rozhodnutí Britů opustit EU poslalo ceny některých komodit výrazně vzhůru. Brexit tedy rozpoutal obavu ohledně globální ekonomiky, čímž výrazně pomohl některým kovům. Naopak pokles nastal u komodit, které jsou více závislé na celosvětové poptávce, jako je například ropa. Svou roli sehrál i silný americký dolar.

 

Jak už bylo zmíněno výše Brexit může mít vliv nejen na ekonomiku Spojeného království, ale také i na celkové globální ekonomické zdraví. Tento faktor vedl 24. 6. 2016 ke globálnímu výprodeji u některých komodit. Tento sentiment se projevil i u mědi, která zaznamenala výrazný výprodej a to i navzdory tomu, že Spojené království netvoří největší poptávku po této komoditě. Velmi důležitý indikátor pro měď je čínský makroekonomický ukazatel PMI za výrobní sektor, jehož výsledek nedopadl vůbec špatně. Čína je největším spotřebitelem mědi na světě a představuje více než 45 % celosvětové poptávky. Průmyslová činnost a ekonomické zdraví této země by mohly mít obrovský vliv na růst ceny mědi.

 

Naopak Brexit výrazně pomohl zlatu, kdy jeho cena vyrazila až k úrovni 1348 USD za unci. Žlutý kov je pokládán za bezpečný přístav v období politické a ekonomické nejistoty. Také fakt, že úrokové sazby se dostaly na své historickém minimum a není vyloučeno, že nemůže dojít k dalšímu jejich poklesu a to až do záporných hodnot, může dál pomáhat zlatu v jeho růstu.

 

Po výrazném výprodeji se ke konci června cena ropy Brent vrátila k úrovním okolo 50 USD za barel. Rusko uvedlo v rozhovoru pro Bloomberg, že nižší ceny ropy mohou přetrvat dalších 10 až 15 let. Taktéž vyloučilo spolupráci se Saudskou Arábii na ovlivňování trhu s ropou. Teď to podle slov ministra energetiky Novaka „nedává smysl“.

Nabídka suroviny na trhu koncem června opět vzrostla. Nigérie totiž uvedla, že se daří rychle opravovat poškozené potrubí. Produkce tedy stoupla na 1,9 milionu z květnových 1,3 milionu barelů ropy denně.

Mezinárodní energetická agentura očekává, že globální přebytek v prvním pololetí bude o 40 % nižší oproti původním předpokladům. Vyrovnání nabídky s poptávkou očekává už ve třetím čtvrtletí letošního roku. Příští rok předpokládá nárůst spotřeby ropy o 1,3 milionu na rekordních 97,4 milionu barelů ropy denně. Tahounem růstu poptávky by měly být Indie a Čína. Růst těžby očekává zejména u kartelu OPEC.

 

Na konci června Ministerstvo zemědělství uveřejnilo upřesněný odhad, jak velká plocha se na jaře v zemi osela. Taktéž zpřesnilo odhad zásob obilnin a olejnin.

Údaje USDA ukazují, že na jaře se v USA oselo kukuřicí 94,7 milionu akrů, o 7 % více oproti minulému roku. Jedná se tak o třetí největší osetou plochu v historii. Údaj značně překonal očekávání analytiků na úrovni 92,9 milionu akrů.

U sóje se osetá plocha zvětšila o 1 % na rekordních 83,7 milionu akrů, což jenom mírně zaostalo za předpoklady na úrovni 83,8 milionu akrů.

V případě pšenice nastala redukce oseté plochy o 7 % na 50,8 milionu akrů, o 1 milion více oproti odhadům analytiků.

U bavlny očekává USDA zvětšení oseté plochy o významných 17 % na 10 milionu akrů.

 

Cena kávy se dostala na letošní maxima a nyní se pohybuje okolo 145 centů za libru. Za růstem ceny kávy typu Arabika stojí zejména obavy z mrazu v Brazílii. Co se týče kávy typu Robusta, tak by se měla snížit její celosvětová produkce na pětileté minimum. Slabší produkci očekávají všichni hlavní producenti a to Vietnam, Brazílie, Indonésie, Indie a Uganda.

4.7.2016

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER