Finlord Sněmovna financí

BENEFI: ÚSPĚCH NEBO ZKLAMÁNÍ?

18.7.2016

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Praha

Benefi láká investory na zhodnocení vloženého kapitálu v desítkách procent ročně. Je tomu opravdu tak? Anebo platí rčení – když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.

 

Benefi je česká P2P platforma, na níž mohou investoři investovat do půjček fyzických osob. Lidé si zde půjčují nejčastěji 31 – 50 tisíc na 48 – 60 měsíců. Předmětem půjčky je nejčastěji refinancování/konsolidace, bydlení, rekonstrukce atd.

 

Na této platformě jsme dříve aktivně investovali, nicméně již pár měsíců jsme ve fázi, kdy stahujeme peníze. Podle našeho názoru na trhu existují mnohem lepší platformy, které nabízí lepší rizikově očištěný výnos.

 

Na Benefi panuje přetlak investorů, málo investičních příležitostí (v době psaní článku byla k dispozici pouze jedna žádost o půjčku ve výši 100 000 Kč) a není zde ani sekundární trh, kde by se daly odprodat investice. Na druhou stranu musíme říct, že komunikace se společností a výplata peněz je rychlá. Na Benefi mohou investovat i velmi drobní investoři od částky 200 Kč. Investoři nemusí brát v úvahu měnové riziko.

 

Jaká je finanční situace Benefi? To přesně nevíme

 

Benefi je akciová společnost se základním kapitálem 2 miliony. V obchodním rejstříku není k dispozici účetní závěrka, takže se nemůžeme blíže podívat na finanční situaci společnosti a to se nám poněkud nelíbí. Společnost vydělává na poplatcích. Investorovi se strhává provize pouze, pokud dlužník uhradí svou splátku. Každá splátka obsahuje úmor a úrok. Provize Benefi je 1/10 z přijatého a vybraného úroku od dlužníka, případně může být vyšší, což je předem vyznačeno u dané aukce. Pokud dlužník neuhradí splátku, investorovi tak není nic účtováno.

Žadatel o půjčku hradí poplatek až po uzavření smlouvy a čerpání půjčky. Společnost si účtuje poplatek 3 % – 9 % z celkové splatné částky půjčky. Společnost může odhadem inkasovat poplatek celkem 5-10 % z objemu jedné půjčky (společně od dlužníků i od věřitelů). Odhadem tedy Benefi generuje tržby v řádech sta tisíců za měsíc.

 

Vymáhání nesplacených dluhů trvá na Benefi dlouho

 

Benefi hradí za investory všechny náklady na vymáhání, právní zastupování včetně exekučního vymáhání. Jakmile je vymožena nějaká částka od dlužníka, jsou z ní jako první uhrazeny tyto náklady na vymáhání do max. výše advokátního tarifu (náklady přiznané soudem) a poté je zbylá část (jistina, úrok a penále při zesplatnění) rozdělena mezi investory 70 % a Benefi 30 %. Toto rozdělení je při každé platbě dlužníka až do úplného umoření dluhu nebo ukončení případu.

 

Pokud jste investovali do půjčky a dlužník následně přestal splácet své závazky, tak se psychicky připravte na proces vymáhání, který trvá dlouho. Tento proces si můžeme ukázat na reálném příkladu.

 

Dlužník nám měl 21. 10. 2015 splatit z naší investice 1000 Kč měsíční splátku 32,78 Kč, k čemuž nedošlo. Následně Benefi zasílala dlužníkovi upozornění ohledně úhrady pozdní splátky s poučením o možnosti zesplatnění a soudního vymáhání dluhu. Obesílání dlužníka probíhalo do 15. 12. 2015 a poté k datu 21. 12. 2015 byla půjčka zesplatněna.

21. 1. 2016 se dlužník ocitl v insolvenci a nyní tedy probíhá postupné splácení pohledávky. Insolvenční řízení v případě našeho dlužníka probíhá formou oddlužení plněním splátkového kalendáře, jelikož Benefi uvádí, že dlužník může uhradit pouze min. 30 % dluhu. Oddlužení je velmi výhodné pro dlužníka, jelikož musí po dobu 5 let splatit alespoň 30 % dle splátkového kalendáře. Zbytek dluhu mu soud může po 5 letech odpustit. Na závěr lze konstatovat, že riziko nemusí neodpovídat slíbenému výnosu a svých peněz se nemusíte ve finále ani dočkat.

Benefi

Benefi

 

Jak vypadá naše portfolio na Benefi?

 

Na portfoliu v Benefi máme v současnosti ztrátu 897 Kč, jelikož 8 dlužníků nesplatilo řádně a včas, čímž se nám snížilo časově upravené roční výnosové procento na 0,42 %. Průměrné roční výnosové procento všech investorů uvádí platforma 12,63 % p. a. (k 4. 4. 2016) a defaultní míra by neměla překračovat 10 %. To se nám popravdě nepozdává.

 

Na Benefi máme 47 % aktivních investic. Celkem bylo již splaceno 17 %, zesplatněných je 27 % a po splatnosti 10 %.

63 % máme zainvestováno do půjček s béčkovým ratingem.

27 % je v půjčkách s céčkovým ratingem a dále 7 % a 3 % je zainvestováno do půjček s ačkovým a déčkovým  ratingem. Rozhodně tedy neinvestujeme jenom do samých vysokorizikových půjček, ale značnou část portfolia máme v půjčkách, u kterých by investor logicky očekával málo problémů.

Benefi

 

Naše hodnocení platformy Benefi:

Platforma poskytuje na náš vkus málo informací a i málo investičních příležitostí, panuje zde také velký přetlak investorů, Benefi nenabízí žádnou garanci ani sekundární trh a navíc investor podstupuje značné riziko, aby získal propagovaný výnos. Náš verdikt je jasný: nadále budeme pokračovat v postupném stahování peněz. Aby nás platforma přesvědčila o setrvání, tak by musela zavést nějakou formu garance nebo lepší kreditní hodnocení dlužníků. Provozovatelé by se mohli inspirovat v zahraničí u společností Mintos, Twino, jejichž popularita mezi evropskými investory strmě stoupá.

18.7.2016

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE