GRAF, KTERÝ NÁM NEDÁ V NOCI SPÁT
2.6.2016
3 min.
Zásahy centrálních bank v uplynulých letech zásadně změnily finanční trh. Jak moc se pokroutily tržní vztahy a co může běžný investor očekávat? Analytici Callan Associates se podívali na to, jaké riziko má teď portfolio s cíleným výnosem 7,5 %. Výsledky výzkumu jsou pro investory hodně silnou výstrahou.
Kam se poděly očekávané výnosy u dluhopisů?
Rekordně nízké úrokové sazby a kvantitativní uvolňování poslaly ceny dluhopisů vzhůru. V řadě zemí (Japonsko, Dánsko, Švýcarsko či Německo) jsou na krátkodobých a střednědobých splatnostech dokonce záporné požadované výnosnosti. Jaké výnosnosti můžeme od dluhopisů očekávat v budoucnosti? Pokud má teď německý desetiletý dluhopis požadovanou výnosnost 0,14 %, tak můžeme v nejbližších deseti letech očekávat u německých vládních bondů zisk 0,14 % ročně. Když odečteme poplatky dluhopisových fondů, tak se dostaneme do záporných výnosů.
Kde získáme výnosy 7,5 % ročně?
Jenomže řada penzijních systémů a dlouhodobých investorů počítá s výnosy portfolia na úrovni 7,5 % ročně. Následující graf ukazuje, že roční výnosy na úrovni 7,5 % bylo v roce 1995 možné dosáhnout i na běžných státních dluhopisech. Teď ale musí investoři nacpat do svého portfolia akciové investice, které mají vyšší dlouhodobé výnosy, ale i vyšší kolísavost, jinak řečeno riziko. V roce 1995 byla směrodajná odchylka portfolia 6 %, teď je u portfolia s plánovaným výnosem 7,5 % směrodajná odchylka 17,2 %. To je téměř 3x vyšší riziko při stejném očekávaném zisku.
Analytici Callan Associates přitom počítají ve výhledu s minulými finančními charakteristikami zkoumaných aktiv. Když si uvědomíme, že americké akcie jsou blízko svých maxim a ukazatele P/S a P/E už signalizují silnou překoupenost, tak by bylo vhodné upravit očekávanou směrodajnou odchylku ještě mírně nahoru.
Kromě akcií mohou investoři pořídit i spoustu jiných rizikových aktiv, případně mohou výrazně prodloužit durace svých dluhopisových portfolií. To se už děje. Firmy nemají teď žádný problém umístit mezi investory třeba 50leté dluhopisy. A o kvalitě nabízených dluhopisů ani nemusíme psát – je to jeden spekulativní dluhopis za druhým.
Výhled není optimistický i přes zásahy centrálních bank
Nemusíme hned předpovídat kolaps finančních trhů. I kdyby zásahy centrálních bank ještě několik měsíců podporovaly trhy, tak běžným investorům to k hezkým výdělkům na trhu nepomůže. V ČR mají investoři nejvíce peněz v dluhopisových a balancovaných fondech. Směle můžeme říct, že po odečtení poplatků budou v nejbližších letech čisté výnosy méně než 3 %. Když vložíte do středně rizikového fondu 100 000 Kč, tak na konci roku budete mít 103 000 Kč a s vysokou pravděpodobností to bude ještě nižší částka. Řada drobných investorů si bude klást otázku: „oplatí se vůbec investovat?“
2.6.2016
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář