Finlord Sněmovna financí

JENOM 20% FIREM INVESTORY POTĚŠÍ

27.5.2016

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
rozbité letadlo

Najít další Apple nebo Facebook není snadné. Mnoho firem prodělá investorům peníze. Další zase ani nevydělají tolik co akciový index. Jak velký je ale soubor úspěšných a neúspěšných firem? Na to se podívali analytici společnosti Longboard Asset Management. Výsledky vás možná nepříjemně překvapí.

 

Na vzorku 14455 firem z burz NYSE, AMEX a NASDAQ v rozmezí let 1989 a 2015 provedli analýzu celkové výkonnosti investice do jejich akcií (včetně dividend). Ve vzorku jsou i akcie firem, které zkrachovaly, případně jinak zanikly. Takto byl odstraněn „survivorship bias“.

 

Následující graf ukazuje nemilou pravdu. 80 % firem mělo celkový zisk v období od roku 1989 do konce roku 2015 rovný nule. Přitom akciové indexy šly výrazně nahoru. Jinak řečeno, kdyby investor nenakoupil ani jednu z 20 % nejlepších akcií a měl by v portfoliu jenom 80 % nejhorších, tak by od roku 1989 do roku 2015 byl jeho zisk 0. Pokud by nakoupil polovinu nejhorších firem, tak by dokonce propadnul do ztráty.

 

Longboard_stock_attribution

 

Pravá strana grafu je pole, kam by se investoři chtěli dostat, protože tam se nacházejí všechny firmy, které v dlouhém období vydělávají investorům peníze.

 

Existence dobré strategie a diverzifikace je základní předpoklad dobré dlouhodobé výkonnosti. Pokud nemáte čas na studium investičních myšlenek a postupů, tak raději zvolte nízkonákladovém ETF na významný akciový index. Do indexů se dostávají především kvalitní firmy. Riziko diverzifikovaného portfolia takovýchto firem je pak relativně nízké.

 

Kvalitním metodám výběru investic se věnujeme v našich Výukových balíčcích. Už základní ZDARMA balíček dokáže investorům ušetřit tisíce korun ročně.

 

Originální článek od LAM je zde.

 

27.5.2016

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU