Poznejte Ethereum – jak fungují vrstvy 2 v této síti?
15.8.2024
4 min.
Kryptoměnové sítě jako například Bitcoin nebo Ethereum se i přes množství nových a parametrově lepších krypto projektů řadí mezi ty nejlepší v celém krypto odvětví. Přestože nedisponují rychlostmi, které nabízí například blockchain Solany, stále se jedná o nejznámější a nejpoužívanější kryptoměny na světě – s bitcoinem v čele a ethereem pak na druhé pozici.
Přestože mají Bitcoin a Ethereum pomalější blockchainy než jiné kryptoměny, držitelé a investoři do kryptoměn se na ně mohou stoprocentně spolehnout – jsou totiž již časem ověřené a vzhledem k novějším projektům bezpečné.
Vývoj ceny kryptoměny ethereum za posledních cca 8 let. Zdroj: TradingView
V uvedeném grafu, který zobrazuje vývoj ceny kryptoměny ethereum za poslední roky, si můžete všimnout zejména obrovského nárůstu hodnoty, kdy se cena této druhé největší kryptoměny na světě vyšplhala až na hladinu 4 891,7 $ – během listopadu roku 2021. Následně jsme mohli během let 2022 a 2023 zaznamenat jakýsi kryptoměnový útlum, kdy ceny kryptoměn směřovaly spíše do strany a který pak ukončil vstup do býčího trhu na začátku roku 2024. V tomto momentě totiž bylo schválené bitcoinové ETF (10. ledna 2024).
Pochopte Ethereum a jeho škálovatelnost
Ethereum bylo založeno v roce 2015, přičemž hlavní cíl této digitální platformy spočíval v rozšíření možností technologie blockchain nad rámec jednoduchých transakcí – ty nabízel v té době například samotný bitcoin. Z toho se důvodu je možné na síti Ethereum, narozdíl od Bitcoinu, vytvářet decentralizované aplikace (nazvané jako dApps) prostřednictvím tzv. chytrých kontraktů (smart kontraktů). Tyto aplikace mohou provádět platby automaticky dle domluvených pravidel a v současné době vstupují do virtuálního světa v podobě inovativních herních titulů nebo třeba platforem pro decentralizovanou správu financí.
Podobně jako Bitcoin však není ani Ethereum samo o sobě velmi škálovatelné. Původní architektura této sítě dokáže zpracovat pouze velmi nízké množství transakcí za sekundu (t/s) – nejčastěji se uvádí hodnota 7 t/s. To může vést k velmi vysokým poplatkům v době, kdy bude síť využívat nadměrné množství uživatelů.
Jako řešení byly vybudovány tzv. druhé vrstvy (layer 2), které umožnily provádět transakce rychleji a s nižšími poplatky. V tomto případě takové projekty fungující na druhé vrstvě provádějí transakce mimo hlavní blockchain, ale stále pod jeho zabezpečením. Jedná se tedy o doplňky k původnímu blockchainu, které jej rozšiřují a umožňují uživatelům převádět svá krypto aktiva rychleji a výrazně levněji (jako příklad lze uvést Lightning Network pro Bitcoin).
Pepe Unchained na vrstvě 2 otřásá segmentem meme mincí
Velmi zajímavým projektem, který právě na druhé vrstvě funguje, se v současné době stává Pepe Unchained. Tato nová meme kryptoměna pochází z rodiny legendárního meme coinu Pepe, který zažil na konci měsíce února 2024 obrovský růst své hodnoty.
Oproti původnímu Pepe je však Pepe Unchained založen na 2. vrstvě blockchainu Etherea, díky čemuž přináší uživatelům určité výhody.
Tokenomika, tedy rozdělení tokenů $PEPU do jednotlivých alokací v rámci svého ekosystému. Zdroj: www.pepeuchained.com
Uživatelé a investoři se tak i v tomto případě setkají s mnohem nižšími poplatky a rychlejším zpracováním transakcí, než které nabízí blockchain původního Pepe. Zde uvádíme některé výhody, které druhá vrstva do projektu Pepe Unchained přináší:
– Dvojité odměny za staking: Vzhledem k přesunu na druhou vrstvu nabízí Pepe Unchained díky nižším nákladům mnohonásobně vyšší odměny za staking, než se kterými byste se setkali u projektu na první vrstvě.
– Vyšší rychlost: Transakce jsou na druhé vrstvě zpracovány skoro až bleskovou rychlostí, takže budete mít tokeny této kryptoměny převedené na druhou peněženku v rámci několika sekund.
– Nižší poplatky: Investice do tokenů $PEPU s sebou přináší díky nižším poplatkům vyšší celkové zhodnocení, jelikož příliš nezatěžuje hlavní blockchain Etherea.
Atraktivní složkou projektu je také výše zmiňovaný staking, který nabízí uživatelům velmi zajímavé výnosy. Aktivovat si jej a uzamknout své tokeny za účelem stakování je v tomto případě možné již po jejich nákupu v předprodeji, který aktuálně běží na webových stránkách Pepe Unchained a který slouží jako úvodní veřejná nabídka tokenů prvním investorům a zájemcům.
V momentě, kdy tokeny nakoupí, mohou je ihned uzamknout a začít denně získávat odměny ze stakingu. Aktuální roční zhodnocení (APY) se pohybuje okolo 230 %, takže pokud nyní budete stakovat 100 svých tokenů $PEPU, za rok získáte 230 extra tokenů – na jeho konci tedy budete mít ve své peněžence 330 tokenů.
Staking nabízí vyšší odměny než projekty na první vrstvě, takže této funkce doporučujeme využít, pokud tedy se svými tokeny nemáte v úmyslu nikterak nakládat a aktivně je používat.
Předprodeji Pepe Unchained se daří navzdory medvědímu trhu
Segment s meme kryptoměnami se v poslední době překlopil opět do medvědího trhu, kdy největší meme coiny jako dogecoin nebo shiba inu odepsaly dokonce i 30 % za týden. Také aktuálně jeden z nejsledovanější meme projektů s názvem DogWifHat ztratil více než 50 % své hodnoty.
Zdá se však, že Pepe Unchained prozatím medvědímu tlaku odolává a nejen to – komunita se u tohoto projektu začíná spíše ještě více rozšiřovat. V rámci předprodeje totiž dokázal Pepe Unchained vybrat již více než 7,5 milionů dolarů, přičemž tato částka i nadále roste.
V případě, že by vás projekt zaujal, předprodej se svou nízkou pořizovací cenou tokenů může být vhodnou možností, jak si pro sebe $PEPU zajistit. Cena tokenů se však s každou další fází zvyšuje, takže je výhodnější nakoupit spíše dříve než později.
Transakci s tokeny $PEPU je možné provést skrze okno s předprodejem, ve kterém je nakoupíte prostřednictvím kryptoměny ethereum, tether nebo binance coin. V případě, že by zájemce žádnou z těchto kryptoměn nedisponoval, může zvážit její pořízení skrze platební kartu.
Závěr
Druhá vrstva k původnímu blockchainu zpravidla rozšiřuje škálovatelnost této sítě, přičemž zvyšuje zejména potenciální množství transakcí za sekundu a snižuje síťové poplatky, takže uživatelé nezaplatí příliš vysoké částky v momentě, kdy je síť zrovna více zatížena. Do budoucna očekáváme, že se bude technologie blockchainu neustále vylepšovat a tvůrci krypto projektů budou přicházet s novými řešeními, jak jeho efektivitu ještě zvyšovat.
V tomto článku jsme si popsali, jak takové layer 2 řešení může fungovat, a uvedli také příklad projektu na druhé vrstvě společně s jeho výhodami a aktuálně dostupným způsobem, jak lze jeho tokeny prakticky nakoupit.
Disclaimer:
Komerční sdělení. Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
15.8.2024
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akcie: výsledková sezóna v USA za Q3 2024 prokázala odolnost
Výsledková sezóna v USA za Q3 2024 je prakticky u konce vzhledem k tomu, že 95 % společností z S&P ...
Více informací2.12.2024
4 min.
Recenze Taxomat: daňové výkazy na pár kliknutí a s úsporou peněz
Patříte mezi aktivnější investory a daňovou optimalizací byste mohli ušetřit nemalé peníze? V tom ...
Více informací29.11.2024
6 min.
10 akcií, které přinesly investorům štědré zhodnocení
Podívejte se na 10 akcií, které přinesly investorům štědré zhodnocení a jak se firmám daří zvyšovat tržby.
Více informací29.11.2024
4 min.
Napsat komentář