Finlord Sněmovna financí

Cena kakaa roste rychleji než Bitcoin. Jak je to možné?

3.4.2024

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
kakao prudce zdražuje

Cena kakaa (COCOA) v podstatě od konce loňského roku prudce roste. Jen za první tři měsíce letošního roku si kakao připsalo již více než 143 % (zelená barva) a ve svém zhodnocení výrazně předstihuje i Bitcoin, který za stejné období vzrostl o zhruba 60 %. Co však stojí za tímto prudkým růstem, který vyhnal cenu hlavní výrobní složky čokolády na více než 10 000 USD za tunu?

 

20240403 kakao vs Bitcoin
Zdroj: Bloomberg

 

Kakao se vyrábí z plodů kakaovníku. Pěstuje se především v Africe, konkrétně v několika zemích, jako je Pobřeží slonoviny, Ghana a Kamerun. Na tyto země připadají zhruba dvě třetiny až tři čtvrtiny produkce kakaa, zbytek se produkuje v Jižní Americe, Asii a Oceánii.

 

20240403 kakao produkce

 

Kakaovník potřebuje pro svůj růst specifické podmínky, které mu může poskytnout jen málo zemí. Loňský rok byl však v mnoha zemích, kde se kakao pěstuje, nadprůměrně deštivý, což ztěžovalo přepravu úrody a například sušení bobů. Dalším problémem bylo, že deštivé počasí vedlo k vyšší míře šíření chorob a v některých případech i ke zničení celých kakaovníků. V poslední době se k problémům přidalo ještě větrné počasí, které stromům rovněž způsobilo problémy. Všechny tyto faktory způsobily, že v případě největšího producenta, Pobřeží slonoviny, klesla produkce přibližně o třetinu. Za celý rok se očekává pokles světové produkce o 11 %, což výrazně zvyšuje ceny, neboť poptávka mírně roste a v posledních letech byla vyšší než objem produkce, takže výrobci museli spotřebovat své předchozí nahromaděné zásoby. V Africe je prodejní cena také částečně stanovena a regulována vládou, což ještě více ztěžuje situaci na trhu a vytváří prostor pro korupci a černý trh.

 

Tyto události ovlivňují mnoho trhů v moderním finančním světě. Kromě ceny samotného kakaa můžeme zmínit například akcie potravinářských společností Nestlé, Hershey a Mondelez. Přestože někteří výrobci cukrovinek uzavřeli smlouvy na dodávky za předem dohodnuté ceny, pokud by ceny zůstaly na podobné úrovni, je téměř jisté, že bychom se dočkali výrazného zvýšení ceny čokolády, která v posledních měsících nepřetržitě roste. Výrobci však již nyní hledají alternativu, aby nemuseli vyšší ceny přenášet na zákazníky. Mezi ně patří náplně z jiných surovin, jako je karamelová, vanilková nebo citronová náplň. Mnoho společností se také snaží více propagovat jiné druhy výrobků, jako jsou gumoví medvídci nebo bonbony. Je tedy možné, že trh nakonec bude kvůli vysokým cenám sám regulovat ceny, jak to má tendenci dělat při extrémním růstu. Nicméně právě cena kakaa je nejzřetelnějším znakem tohoto obrovského pohybu.

 

20240403 kakao cena
Zdroj: xStation

 

Pokud chcete těchto cenových pohybů využít, CFD na tento trh najdete v XTB pod tickerem COCOA. Jedná se o finanční nástroj s pákovým efektem 1:10, který lze nakoupit a spekulovat tak na další růst ceny, nebo shortovat, pokud očekáváte pokles cen. V platformě také najdete i výše zmíněné akciové tituly spojené s produkcí kakaa.

 

Více informací naleznete na: https://www.xtb.com/cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele (XTB S.A.) ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

3.4.2024

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB