Finlord Sněmovna financí

Bitcoinové ETF nyní dostupné i pro české investory!

22.2.2024

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
XTB bitcoinové ETF

Bitcoin je jedním z nejvýkonnějších aktiv posledních let. Z lokálních cenových minim kolem 16 000 USD, kterých Bitcoin dosáhl koncem roku 2022, vzrostl k dnešnímu dni o více než 200 % a v současné době se obchoduje za přibližně 52 000 USD. Bitcoinu pomáhá vyhlídka na snížení úrokových sazeb v USA a také schválení několika amerických ETF, které proběhlo v nedávné době. V Evropě jsme si museli na širší zavedení takovýchto cenných papírů počkat o trochu déle, nicméně v pondělí 19. 2. bylo hned několik těchto produktů přidáno do nabídky XTB. Investování do BTC tak nebylo pro investory nikdy jednodušší!

 

Až donedávna bylo jediným praktickým způsobem, jak investovat do bitcoinu v Evropě, koupit si tuto kryptoměnu přímo. To má své výhody, ale také nevýhody. Ačkoliv BTC puristé poví, že toto je jediný správný přístup, takový nákup stále není pro běžného člověka uživatelsky přívětivý. Především aspekt kompletní zodpovědnosti za své kryptoměny může být pro některé velmi stresující záležitostí. Na druhé straně držení BTC přímo na krypto burzách se mnohým taktéž nevyplatilo, jelikož v posledních letech jsme viděli pád hned několika takových společností, včetně FTX, což byla svého času druhá největší krypto burza světa.

 

Není tedy divu, že v průběhu let investoři i společnosti hledali různé další možnosti, které by nákup zjednodušily. Jednalo se o alternativy typu nákupu akcií kryptoměnových společností, případně krátkodobé obchodování kryptoměnových derivátů. Tyto náhrady nicméně vždy měly nějaká svá omezení. Čím se tedy bitcoinové ETF (přesněji řečeno ETN) tolik liší od předchozích produktů?

 

Především tím, že tyto ETF velmi přesně kopírují cenu Bitcoinu. Když se podíváme na výkonnost BTC jako takového (bílá barva na grafu níže) a porovnáme ji s výkonností daných ETF dostupných v nabídce XTB (modrá a oranžová barva), zjistíme, že ceny podkladového aktiva ETF se navzájem poměrně přesně kopírují.

 

20240222 bitcoinové ETF

Zdroj: Bloomberg terminal

 

Tyto produkty jsou navíc bez pákového efektu a obchodují se v Evropě se všemi zárukami, které jsou s cennými papíry spojeny. Včetně bezpečného uložení u depozitáře i tříletého časového testu.

 

Danou výkonnost můžeme stejně tak porovnat i přímo v platformě xStation, kde také vidíme, že se grafy překrývají, což znamená, že ETF velmi přesně kopírují cenu Bitcoinu.

 

20240222 bitcoinové ETF u XTB

Zdroj: xStation

 

Pokud tedy chcete mít ve svém portfoliu expozici vůči největší kryptoměně, ale zároveň nechcete podstupovat rizika spojená s nákupem kryptoměn jako takových, může vám jako alternativa posloužit ETF. Ve srovnání s kryptoměnami, které se obchodují v podstatě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, se však musíte připravit na to, že ETF se obchodují pouze 5 dní v týdnu během dne.

 

V případě, že přemýšlíte o zařazení BTC do svého portfolia, tyto kryptoměnové ETF naleznete v aplikaci XTB pod tickery BTCE.DE a VBTC.DE. Obě také můžete přidat do svých Investičních plánů.

 

20240222 bitcoinové ETF u XTB plány

Zdroj: xStation

 

V mobilní aplikaci jednoduše nastavíte ETF, ale i kombinaci ETF, které chcete nakupovat, periodicitu a systém za vás bude ETF pravidelně nakupovat. V příkladu výše můžete vidět Investiční plán, kde jsme nastavili investování do ETF S&P 500 a VBTC v poměru 50:50. Opět tedy můžete těžit z růstu trhu s kryptoměnami také nákupem ETF.

 

Více informací naleznete na stránkách XTB: https://www.xtb.com/cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

22.2.2024

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB