Finlord Sněmovna financí

Sběratelské předměty: za 10 let nejvíce zhodnotila whisky

3.1.2022

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice do sběratelských předmětu Eva Mahdalová Finlord

Do kterých sběratelských předmětů se vyplatí investovat? Které sběratelské předměty vynesly nejvíce za posledních 12 měsíců a 10 let?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Než se dostaneme k jednotlivým sběratelským předmětům a jejich zhodnocení, tak je nutné v tomto ohledu upozornit, že se jedná o hrubý výnos, jelikož ve zhodnocení nejsou odečteny náklady na odměny aukčních domů, pojištění, uskladnění apd..

 

Údaje společnosti Knight Frank ukazují, že za 12 měsíců do konce Q2 2021 nejvíce zhodnotilo víno a to o 13 %. Hodinky se pak umístily na druhém místě se zhodnocením 5 %, veteráni pak zhodnotili o 4 %. Naopak nejhůře si za posledních 12 měsíců vedla vzácná whisky, která znehodnotila o 4 % a rovněž znehodnotily i kabelky, u nich totiž došlo ke snížení průměrné hodnoty o 3 %. Pokud se podíváme na celkový index Knight Frank Luxury Investment Index (KFLII), tak u něj došlo ke zhodnocení za posledních 12 měsíců o 3 %.

 

Za posledních 10 let nejvíce zhodnotila vzácná whisky a to o 483 %. Na druhém místě pak nejvíce za posledních 10 let zhodnotili veteráni a to o 180 %. Na třetím místě se umístilo víno se zhodnocením o 119 % a za ním pak následovaly sběratelské kabelky se zhodnocením o 91 %. Pokud se podíváme na celkový index Knight Frank Luxury Investment Index (KFLII), tak u něj došlo ke zhodnocení za posledních 10 let o 122 %.

 

sběratelské předměty investice

 

Investice do sběratelských předmětů nemusí být vhodná pro každého investora. Aby investor mohl investovat do sběratelských předmětů, tak rozhodně musí jednak disponovat větším objemem prostředků, neboť jsou u těchto předmětů vysoké vstupní pořizovací ceny a také je nutné zajistit speciální skladování. Investor by měl současně disponovat v rámci konkrétního alternativního aktiva expertízou a rozhodně by měl myslet také na diverzifikaci, jelikož ačkoliv se jedná o hmotné věci, na které si člověk může sáhnout, tak i ty mohou v čase ztrácet na hodnotě. Sběratelské předměty nejsou rovněž likvidní, čili investor je nedokáže rychle zpeněžit.

 

Pro retailové investory by v tomto ohledu mohla být zajímavá služba Portu Gallery, kde se do sběratelských předmětů investuje pomocí investičních certifikátů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

3.1.2022

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.