Finlord Sněmovna financí

Hrubá ziskovost a výnosy pro investory

1.9.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Zisková marže a zhodnocení akcií

Hrubá ziskovost patří mezi ukazatele schopnosti společnosti generovat přidanou hodnotu. Všichni podnikatelé, manažeři i zaměstnanci firem s tímto ukazatelem vědomě či nevědomě pracují. Hrubá zisková marže se vypočte jednoduše tak, že od tržeb odečteme přímé náklady na prodané zboží či služby. Pro vypočtení hrubé ziskovosti se pak tento hrubý zisk podělí velikosti společnosti, což mohou být kupříkladu celková aktiva. Studie banky Credit Suisse ukazuje, že dlouhodobě jsou výnosnější akcie společností s relativně vysokou hrubou ziskovosti. Pro investory je příznivá i informace, že hrubá ziskovost je v čase celkem stabilní, tedy ziskovější firmy zůstávají nadprůměrně ziskové.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Vyšší hrubá ziskovost a vyšší zhodnocení pro investory

 

Následující graf od Credit Suisse ukazuje zhodnocení investice do akcií rozdělených na 20 % s nejvyšší hrubou ziskovosti, celý soubor akcií a 20 % s nejnižší ziskovosti akcií. Výpočet je od ledna 1990 do ledna 2016 a byl proveden na souboru 1000 největších burzovně obchodovaných společností v USA. Nákup akcií firem, které dosahují relativně vyšší ziskovosti, přinesl výrazně vyšší zhodnocení.

 

hrubá ziskovost a výnosy pro investory

 

Zjištění, že akcie ziskových společností generují investorům vyšší zhodnocení je celkem intuitivní. Důležité je i zjištění, že hrubá zisková marže je v čase celkem stabilní. Následující tři grafy ukazují korelaci hrubé ziskovosti v aktuálním roce se ziskovostí v následujících 1,3 a 5 letech. U pětiletého horizontu je korelace na úrovni 0,82 %.

 

hrubá ziskovost stabilita v čase

 

Stabilita v rámci kvintilů ziskovosti je vysoká – ziskovější firmy zůstávají ziskovější, méně ziskové zůstávají méně ziskové. To ukazuje následující obrázek. V následujících pěti letech po změření hodnoty nastalo u nejziskovějších společností jenom mírné snížení ziskovosti směrem k průměru.

 

hrubá ziskovost návrat k průměru

 

Ještě se můžeme podívat na jednotlivé sektory. Největší stabilita pětileté hrubé ziskovosti byla v období od roku 1950 do 2015 dosažena u necyklického zboží, průmyslových společností a ve zdravotnictví. Naopak v telekomunikacích a energetice byla stabilita hrubé ziskovosti nižší.

 

hrubá ziskovost stabilita dle sektorů

 

Samozřejmě, ani vyšší ziskovost firmy nezaručí, že cena akcií krátkodobě nepoklesne (při tržních výprodejích může nastat snížení ceny i o desítky procent). Jak ale ukazují uvedené údaje, při výběru investic do portfolia je statisticky lepší zaměřovat se na společnosti s vyšší hrubou ziskovosti.

 

Ve fondech SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital se věnujeme analýze velkých i malých společností či celých sektorů. Do portfolia jsou zařazeny ty společnosti, které splní přísná kritéria ohledně stability finančních výsledků a ziskového potenciálu. Firmám se nemusí dařit či už v důsledku hospodářského zpomalení nebo kvůli posilující konkurenci. Proto je v obou fondech implementováno zajištění proti poklesům. Více informací mají k dispozici akcionáři fondů.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

1.9.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.