Finlord Sněmovna financí

Mintos.com: rozbor výsledků IuteCredit

6.11.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mintos IuteCredit výsledky

Nebankovní poskytovatel půjček IuteCredit působí na platformě Mintos.com už od června 2017. Díky relativně vysokým nabízeným úrokům a dlouhodobě stabilnímu finančnímu vývoji je zájem investorů o půjčky tohoto poskytovatele velmi vysoký. Koronavirová krize samozřejmě ovlivnila i jeho výsledky. Nicméně údaje za třetí kvartál už naznačují návrat do normálu. Za prvních devět měsíců letošního roku měla společnost úrokové příjmy 32,5 mil. EUR a čistý zisk 3,8 mil. EUR. Loni ve stejném období byly tržby 47 milionů EUR a zisk byl 8,4 mil. EUR. Podívejte se na další ukazatele výkonnosti.

 

Na platformě Mintos.com můžeme v současnosti najít půjčky od tohoto poskytovatele s výnosností 9,5 % až 14,5 % p.a. a splatností od dvou do padesáti měsíců.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

IuteCredit zaznamenala nárůst úvěrového portfolia o 5%

 

Následující tabulka ukazuje finanční údaje IuteCredit za 9 měsíců 2020 a srovnání s 9 měsíci 2019 či v případě velikosti stavových veličin srovnání konce září s koncem roku 2019.

 

Vlastní kapitál (equity) se zvedl z 18,5 na 21 mil. EUR. Díky tomu se poměr vlastního kapitálu k aktivům zvýšil na 21,5 %. Objem úročených závazků poklesl na nejnižší úroveň od srpna 2019, kdy společnost umístila své dluhopisy na burzu ve Frankfurtu.

 

Z hlediska poskytování půjček byl špatný zejména druhý kvartál. Ve třetím čtvrtletí už nastalo výrazné zlepšení, jelikož se podařilo zvednout objem poskytnutých půjček na 30 milionů EUR. Takovéto objemy kvartálně poskytnutých půjček dosahovala společnost před krizí.

 

Úrokový příjem poklesl meziročně ze 47 na 32,5 mil. EUR. Vysoké odpisy půjček a rezervy na nesplácené půjčky se podepsaly na propadu ziskové marže po odpisech (post-allowances operating profit margin) na 18,8 %. Před rokem byl tento ukazatel na úrovni 40,5 %. Výnosnost vlastního kapitálu ROE propadla z 53,7 % na 19,5 %. Pandemická krize, která udeřila nečekaně silně a rychle, pochopitelně způsobila výrazné zhoršení výsledků. Společnost ale rychle omezila náklady a v současnosti po uvolnění restriktivních opatření má dostatek kapitálu pro zvýšení své úvěrové aktivity.

 

Mintos rozbor IuteCredit
Velikost úvěrového portfolia (gross loan portfolia) byla ke konci září 96,4 mil. EUR. Na konci loňského roku to bylo 92,1 mil. EUR. Nicméně kvůli tvorbě rezerv nastal pokles u čistého portfolia (net loan portfolio) na 71,2 ze 79 mil. EUR, viz následující obrázek.

 

Mintos IuteCredit úvěrové portfolio

 

Když se podíváme do následující tabulky, tak můžeme vidět, že tvorba rezerv na nesplácené půjčky stoupla meziročně o 138 % z 6,9 na 16,5 mil. EUR. Zároveň je zřejmý i výrazný nárůst položky administrativních poplatků a penalizací z loňských 1,5 mil. EUR na 5,8 mil. EUR (penále byly 5,4 mil. EUR). Nárůst počtu zpožděných půjček znamená u dlužníků penalizace a u samotné společnosti to znamená nutnost vytvářet rezervy.

 

Mintos výsledek IuteCredit

 

Lepší pohled na rezervy na nesplácené půjčky ukazuje následující obrázek. Nesplácené půjčky (non-performing) definuje společnost jako půjčky, které jsou 50 dní po splatnosti. Rezervy byly ke konci září na úrovni 25,1 mil. EUR, přičemž loni byly ke konci září 13,1 mil. EUR. Zdvojnásobení rezerv nastalo z důvodu opatrnosti jak u nesplácených půjček, tak i u splácených.

 

Mintos rezervy IuteCredit

 

Portfolio úvěrů má společnost především v Albánii (35 %) a Moldávii (50 %). Menší část je pak v Makedonii (13 %) a Bosně (3 %, aktivity se ukončují). Efektivní úroková sazba půjček je na úrovni 82 % p.a.. Mediánová půjčka je ve výši 400 EUR.

 

Mintos úvěry IuteCredit

 

IuteCredit očekává ke konci roku rekordní aktiva

 

Management je ohledně čtvrtého a následujících kvartálů optimistický. Očekává, že velikost aktiv překoná loňský rekord 106 milionů EUR. Úrokový příjem by mohl být 50 milionů EUR a čistý zisk by mohl pokořit hranici 7 milionů EUR. V roce 2021 pak očekává další růst a zároveň částečné rozpuštění rozsáhlých rezerv na nesplácené půjčky. Platební morálka dlužníků se zlepšuje, i když v jednotlivých ekonomikách jsou ještě v platnosti různá restriktivní opatření. Zároveň lépe fungují soudy, takže i vymáhání dluhů je snazší oproti druhému čtvrtletí, kdy řada institucí nefungovala. Nicméně, IuteCredit musí i v nejbližších měsících držet náklady nízko, jelikož příjmy domácností i schopnost splácet půjčky jsou stále omezeny.

 

Na platformě Mintos.com můžeme v současnosti najít půjčky od IuteCredit s výnosností 9,5 % až 14,5 % p.a. a splatností od dvou do padesáti měsíců.

 

Počet nových případů koronaviru v Albánii stoupl v posledních dnech na nové rekordy. Albánie má 2,9 milionu obyvatel.

 

Albanie koronavir

 

V Moldávii se růst nových případů zastavil. Moldávie má 4 miliony obyvatel.

 

Moldávie koronavir

 

V Makedonii je v posledních dnech počet nových případů také rekordně vysoký. Počet obyvatel země je na úrovni 2,1 milionu. Poměr nových případů k počtu obyvatel je tedy nejhorší z uvedených tří zemí.

 

Makedónie koronavir

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

6.11.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Filip napsal:

  Dobrý den,
  Uvažujete o investici do mintos?
  Pro a proti děkuji f.j.

  admin napsal:

  Ano, my na Mintos investujeme už od roku 2016. Všechny recenze k platformě jsou zde: https://finlord.cz/?s=mintos&post_type=post&submit=

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU