Finlord Sněmovna financí

ETF sektory: finanční krize 2008/2009 vs koronavirová krize

9.10.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
etf investice

Kterým sektorům se dařilo nebo naopak nedařilo ve finanční krizi 2008/2009 a v koronavirové krizi?

 

Finanční krize 2008/2009 a současná koronavirová krize se liší nejenom hloubkou ekonomického propadu, ale i charakteristikou. Předchozí krize měla finanční charakter, a tedy nalití kapitálu do systému doplnilo chybějící peníze a tím pádem se mohla obnovit výroba i spotřeba. Následně zotavení americké ekonomiky i akciových indexů trvalo přibližně 3 roky. Zotavení bylo tedy poměrně rychlé. Problém současné koronavirové krize je ten, že omezení má fyzickou povahu, takže účinnost kapitálu nalitého do systému je nižší. Rozhodně centrální banky zareagovaly v současné krizi rychleji, a hlavně mnohem větším kapitálem. To se hezky zrcadlí na rozvaze Fedu. Celková aktiva v rozvaze Fedu jsou nyní na úrovni 7,05 bilionu USD. I přes menší pokles zůstává rozvaha Fedu rekordně nafouknutá.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

rozvaha fedu Eva Mahdalová Finlord

 

Pokud se podíváme na výkonnost sektorů podle let, tak největší propad v roce 2007 až 2009 zaznamenaly finanční společnosti (FINL), stavební společnosti (REAL) a producenti cyklického zboží. Naopak dařilo se technologickým společnostem, které sice v roce 2008 zaznamenaly prudký propad, ale už v následujícím roce ztráty pokryly. Současná koronavirová krize nepřeje energetickým společnostem (ENRS). Prudký propad také nastal i u finančních společností (FINL). Na druhé straně opět se daří technologickým společnostem (INFT) a výrobcům cyklického spotřebního zboží (COND).

ETF sektory

 

Plné zotavení americké ekonomiky na předkrizovou úroveň nastane nejspíš až koncem příštího roku. Každopádně to bude záviset na řadě faktorů, kupříkladu od vývoje vakcíny, ale také podstatnou roli bude hrát zapojení a agresivita fiskální a měnové politiky. Nedávno šéf americké centrální banky Powell akcentoval na důležitost a zapojení obou složek, jelikož k plnému zotavení americké ekonomiky vede stále dlouhá cesta. Z jeho pohledu je nyní nutné, aby fiskální stimuly nepolevily. V případě, že se političtí představitelé rozhodnou fiskální stimuly omezit, tak by mohlo nastat slabé ekonomické zotavení, což by pak mělo negativní dopad na společnosti a domácnosti. Doufejme tedy, že tweet Donalda Trumpa ohledně pozastavení vyjednávání o dodatečném fiskálním stimulu až do prezidentských voleb je jenom nepovedený vtip.

 

americká ekonomika koronavirus Eva Mahdalová Finlord

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Rozhodně uvolněná monetární politika bude nadále podporovat zejména dynamická aktiva. V krátkodobém horizontu s blížícími se prezidentskými volbami v USA můžeme však na trhu očekávat zvýšenou volatilitu. Investoři by neměli zapomínat na diverzifikaci portfolia. Pro pasivní investory jsou pak vhodné burzovně obchodované fondy zaměřené na obecné indexy, které mají v portfoliích akcie řady společností, a tudíž jsou jejich portfolia velmi diverzifikované. Pro investory máme k dispozici podrobné školení, jak si mohou fondy vyhledávat a filtrovat, kde najdou potřebné informace nejenom o samotném fondu, ale i o nákladech placených při nákupu na burze. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

9.10.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS