Finlord Sněmovna financí

Zombifikace německé ekonomiky

31.8.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Německá ekonomika

Koronavirová krize se velmi těžce podepsala na německé ekonomice. Ta se totiž ve 2. čtvrtletí propadla v porovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 9,7 %. Německá ekonomika pak zaznamenala nejprudší pokles od roku 1970, kdy se začaly čtvrtletní údaje sledovat. Díky koronaviru došlo ve druhém kvartále k prudkému poklesu spotřebitelských výdajů, podnikových investic i zahraničního obchodu. Naopak růst pak zaznamenaly vládní výdaje.

 

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

Statistický úřad Německa zároveň upozornil, že propad byl mnohem markantnější než nejprudší čtvrtletní pokles z období globální finanční krize v roce 2009, kdy činil 4,7 %.

 

 

Německá centrální banka uvedla, že oživení celkové ekonomiky už nastalo po dubnovém dosažení dna a mělo by i nadále pokračovat, přičemž v letním čtvrtletí by mělo dojít k velmi silnému růstu.
Německá centrální banka také varovala, že koronavirus není z globálního hlediska pod kontrolou, což bude mít negativní vliv na německý export a průmyslovou výrobu. Dokud nebude vakcína, tak centrální banka počítá s omezenou ekonomickou aktivitou.

 

 

I přes masivní stimulační opatření se předpokládá, že Německo v letošním roce zažije nejprudší hospodářský pokles od druhé světové války. Evropská komise odhaduje, že německá ekonomika v roce 2020 poklesne o 6,3 %. V příštím roce počítá prognóza s růstem HDP o 5,3 %.

koronavirus německá ekonomika Eva Mahdalová Finlord

 

 

Vzhledem k tomu, že se Německo zbavilo dluhů a dlouhá léta se drželo politiky vyrovnaného rozpočtu, tak nyní v krizovém období má možnost značně podporovat ekonomiku, respektive může si dovolit nejštědřejší fiskální podporu v EU. Pokud se podíváme na konkrétní data, tak Německo snížilo svůj poměr dluhu k HDP z více než 80 % v roce 2010 pod 60 % v roce 2019. Největší ekonomika Evropy schválila v březnu první záchranný balík v objemu 750 miliard EUR. Před prázdninami došlo pak ke schválení stimulačního programu v objemu 130 miliard EUR. Stimulační balíček obsahuje snížení DPH z 19 na 16 %, respektive ze 7 na 5 % u snížené sazby DPH a to od 1. července do konce roku 2020. Podle údajů ministerstva financí by se daňové příjmy měly snížit o 20 miliard EUR. Rodiny s dětmi obdrží jednorázovou podporu 300 EUR na každé dítě a zároveň vláda bude podporovat rozšíření kapacity školek. Dále by se měly urychlit státní investice a současně se počítá s podporou spolkovým zemím a obcím. V balíčku se pak počítá s miliardovou podporou pro železniční společnost Deutsche Bahn a rovněž s dalšími penězi se počítá pro malé a střední podniky. Mimo jiné překlenovací pomoc malým a středním podnikům měla být ukončena na konci srpna, nicméně vláda ji prodloužila až do konce tohoto roku. Podpora má jít také neziskovkám a kulturním institucím. Vláda pak také podpoří do konce roku 2021 nákup elektromobilu. Kdo si koupí elektromobil za 40 tisíc EUR, tak dostane od státu podporu ve výši 6 tisíc EUR místo dosavadních 3 tisíc EUR. Tento krok ovšem neuspokojil automobilky, které původně lobbovaly za státní příspěvek na koupi benzinových a naftových automobilů. Jinak dále 2,5 miliardy EUR německá vláda investuje do výstavby infrastruktury dobíjecích stanic a výzkumu v oblasti elektromobility.

 

 

Německo zároveň prodloužilo do konce roku 2021 program Kurzarbeit, jehož cílem je zabránit propouštění během hospodářského poklesu. Graf níže ukazuje míru nezaměstnanosti v Německu, která je na úrovni 6,4 %, což je nejvýše od roku 2015.

nezaměstnanost v německu Eva Mahdalová Finlord

 

 

Německo dále prodloužilo pozastavení insolvenčních pravidel a povinnosti vyhlásit bankrot až do konce letošního roku, což dává dlužníkům čas, aby se i pomocí vládních záchranných balíčků zotavily z krize.
Počet firemních insolvencí v západní Evropě v letech 2018 a 2019:

počet insolvencí v západní evropě

 

 

Německá ekonomika by se mohla v pozitivním případě dostat z této koronavirové krize bez větších bolístek, než se předpokládalo, což by mělo i pozitivní efekt i na Českou republiku vzhledem k tomu, že Německo je náš největší obchodní partner. Na druhou stranu takováto enormní podpora může vést k zombifikaci ekonomiky, potažmo tedy podniků.

 

31.8.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.