Finlord Sněmovna financí

Apple: skvělé výsledky za Q2 a útok na 2 biliony USD

31.7.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Apple výsledky z Q2

Technologických gigant Apple vydal vynikající výsledky za druhý kvartál 2020 (fiskální třetí kvartál). Díky nim se tržní kapitalizace vyšvihla na 1,75 bilionu USD. Abychom si uměli udělat představu, tak tato částka je větší než třeba HDP Kanady, Ruska, Jižní Koreji či Austrálie. Na počátku srpna 2018 se Apple stala první americkou společností, která pokořila hranici tržní kapitalizace 1 bilion USD. Bude první i při pokoření hranice 2 biliony USD? Výsledky za uplynulé tři měsíce naznačují, že společnost má nakročeno k dalším úspěchům navzdory globální ekonomické krizi. Podívejme se na stěžejní finanční údaje.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Tržby nahoru, zisky nahoru, hrubá marže nahoru

 

Čtvrtletní tržby za fiskální třetí čtvrtletí stouply meziročně z 53,8 na 59,7 miliardy USD. Čistý zisk se zvedl z 10 na 11,25 miliardy USD. Hrubá zisková marže stoupla z 37,6 na 38 %. Přitom dopad v důsledku nepříznivého vývoje měnových kurzů byl 1,3 %. Výsledky jsou tím pozoruhodnější, že světová ekonomika zažívá v posledních měsících největší krizi od druhé světové války. 60 % tržeb generuje společnost mimo USA.

 

Rozložení tržeb dle jednotlivých produktů je na následujícím obrázku. „Špičky“ jsou poslední kvartály roku, kdy je zejména poptávka po elektronice obrovská. Na grafu je patrné, že rychle rostou především tržby z nositelné elektroniky a služeb. Služby už tvoří 22 % tržeb a management uvedl, že o 6 měsíců překonala společnost cíl zdvojnásobení tržeb oproti roku 2016. Prodeje telefonů iPhone tvoří 44 % tržeb.

 

Apple tržby

 

Nárůst tržeb se koncentruje právě do služeb a nositelné elektroniky, viz následující obrázky, které srovnávají meziroční změnu tržeb z prodeje telefonů, ve službách a v nositelné elektronice.

 

iPhone:

 

Apple tržby iPhone

 

Služby:

 

Apple tržby služby

 

Nositelná elektronika:

 

Apple tržby nositelná elektronika

 

Nositelná elektronika je skutečný hit a nárůst tržeb je způsoben zejména novými zákazníky. 70 % nákupů Apple Watch je od zákazníků, kteří tyto hodinky nikdy neměli. Nicméně i u prodejů Mac a iPad se společnosti daří rozšiřovat základnu uživatelů, jelikož 3/4 respektive 2/3 nákupů jsou od zákazníků, kteří je nikdy nevlastnili.

 

Apple myslí na akcionáře

 

Apple pokračuje v masivních zpětných odkupech akcií a v dividendové politice. Zároveň společnost ohlásila, že ke konci srpna provede štěpení akcií 4:1. Teď je cena jedné akcie 410 USD. Pokud se do štěpení cena nehne, tak za 1 akcií v ceně 410 USD dostanou akcionáři 4 akcie v ceně 102,5 USD. Cílem tohoto kroku je zpřístupnit investování i menším investorům. Vzhledem k rozmachu investičního fintechu se jedná o velmi dobrý krok, který přiláká i takové investory, kteří si chtějí odkládat jenom malé částky.

 

Výhled na další kvartály společnost neposkytla, jelikož situace ve světě je stále nejistá. Zároveň se o několik týdnů posune podzimní představení nových telefonů, které by už měly mít 5G připojení. Na postupném zotavení ekonomiky by měla společnost získat podobně jako další technologičtí giganti. Kupříkladu Facebook či Amazon také značně překonaly odhady ohledně růstu tržeb a zisků.

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Akcie Apple jsou pochopitelně součásti řady ETF (burzovně obchodované fondy). U ETF se širokým portfoliem je váha nízká, u ETF s úzce definovaným zaměřením může mít Apple váhu na celém portfoliu mnohem vyšší. Pro investory máme k dispozici podrobné školení, jak si mohou ETF vyhledávat a filtrovat, kde najdou potřebné informace nejenom o samotném fondu, ale i o nákladech placených při nákupu na burze. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.

31.7.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS