Finlord Sněmovna financí

P2P Peerberry: transparentnost ze značně zlepšila

19.6.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Peerberry

Když jsme před rokem začali testovat s malým kapitálem P2P Peerberry, tak byla naší největší výhradou malá informační transparentnost. Informace o zapojených nebankovních úvěrových společnostech byly vskutku velmi strohé. Nicméně platforma se celkem rychle rozrostla (dle měsíčních objemů je už druhá největší po Mintosu) a také výrazně zlepšila informační transparentnost. Od počátku fungování platformy se průměrná úroková sazba pohybuje na úrovni 13,7 % p.a.. Jak se dařilo nebankovním úvěrovým společnostem loni a teď v období krize Covid-19?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Na P2P Peerberry jsou tři úvěrové skupiny: Aventus, Gofingo a Lithome

 

Skupina Aventus je zodpovědná za 80 % všech půjček na platformě Peerberry, takže je pro investory klíčová. Do skupiny patří 17 společností z 12 zemí světa. Zaměstnává téměř 900 lidí. V minulém roce měla celá skupina zisk 12,6 mil. EUR, což byl trojnásobek oproti roku 2018. Ke konci loňského roku byla velikost vlastního kapitálu 14,3 milionu EUR. Je patrné, že většinu vlastního kapitálu vytvořil právě zisk z roku 2019. Ke konci roku byla čistá velikost úvěrového portfolia 37,4 mil. EUR. Za celý rok skupina poskytla 1,7 milionu půjček v objemu 193 mil. EUR a měla čistý úrokový příjem 59 mil. EUR.

 

Peerberry v roce 2019

 

Samozřejmě se koronavirová krize negativně podepsala i na finanční výkonnosti této skupiny. Příznivou zprávou je, že management reagoval rychle a ihned upravil procesy. V březnu na počátku krize byl dle vyjádření managementu dluh k vlastnímu kapitálu na úrovni 60 %, což bylo relativně nízké číslo ve srovnání s jinými nebankovními úvěrovými společnostmi. Koncem března, v dubnu a květnu nastal odliv kapitálu investorů, jelikož se obávali nesplácení půjček. Objem dluhu skupiny Aventus Group umístěného na P2P Peerberry tak poklesl z 19,5 mil. EUR k 15. březnu na 11,4 mil. EUR k 20. květnu. Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu se snížil na 44 %. Zároveň měla společnost ke konci května hotovost ve výši 7,5 mil. EUR.

 

Skupina Gofingo je menší a má na půjčkách umístěných na P2P Peerberry podíl přibližně 15 %. Do skupiny patří 10 společností z pěti zemí (stěžení jsou ale Ukrajina, Kazachstán a Česká republika). Zaměstnává 150 lidí.

 

V minulém roce měla celá skupina Gofingo čistý úrokový příjem 11,06 mil. EUR, což bylo meziročně 2,2násobně více. Čistý zisk se zdvojnásobil na 2,1 mil. EUR. Velikost vlastního kapitálu byla ke konci roku 4,1 mil. EUR a velikost úvěrového portfolia byla 6,6 milionu EUR. Podobně jako Aventus i skupina Gofingo měla poměrně konzervativní financování. K letošnímu krizovému vývoji se Gofingo zatím nevyjádřila.

 

Nejmenší 5 % podíl má litevská společnost Lithome, která se zaměřuje na developerské projekty, což znamená, že její nabídky na Peerberry nejsou pravidelné, ale vždy souvisí s aktuálně rozvíjeným projektem.

 

Jednotlivé úvěrové společnosti uveřejňují postupně auditované výkazy za loňský rok. V následující tabulce jsou výkazy těch, které tak už učinily. Výkazy a další podrobné informace k jednotlivým nebankovním úvěrovým společnostem je možné najít na stránkách Peerberry.

 

Peerberry nebankovní úvěrové společnosti

 

Z uvedených údajů je patrné, proč P2P platforma Peerberry nechtěla minulý rok uveřejňovat informace o jednotlivých poskytovatelích půjček. Jednoduše se obávala, že čísla za rok 2018 nebyly pro investory dostatečně atraktivní.

 

V současnosti už Aventus i Gofingo stojí na mnohem pevnějších nohách. I samotná platforma Peerberry posiluje a mimo jiné chce v Lotyšsku získat licenci pro obchodníky s cennými papíry. Management ale upozorňuje na probíhající ekonomickou recesi, kvůli které nastává zhoršení kvality úvěrového portfolia. Díky tomu se mohou dostat půjčky do prodlení (momentálně je 10 % v prodlení se splácením). Půjčky mají skupinovou buyback garanci, nicméně její kvalita závisí od kapitálové vybavenosti jednotlivých společností.

19.6.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Filip napsal:

    Dobrý den, děkuji za zajímavou recenzi. Od jakých poskytovatelů na Mintosu nyní nakupujete? Rating nemá takovou vypovídací schopnost jako dříve. Navíc je v poslední době hodně výkupů od těch kvalitnějších LO.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS