Finlord Sněmovna financí

Globální stimuly 2020: 21 % z HDP

22.6.2020

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
globální stimuly koronavirus

V roce 2020 by měly být globální stimuly přes 18 bilionů USD, což by bylo 21 % globálního HDP.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující tabulka a graf od Bank of America ukazují rozvahu 6 centrálních bank k HDP v procentech. Systém nekrytých peněz umožňuje totiž tisknout peníze bez omezení, a to zejména pomocí QE (quantitative easing, kvantitativní uvolňování). To se samozřejmě odráží na rozvahách centrálních bank. Pokud se podíváme na americkou centrální banku, tak její rozvaha k HDP se od konce roku 2019 zdvojnásobila a v současnosti je na úrovni 39 %. Celková rozvaha evropské centrální banky ve vztahu k HDP je na nyní na úrovni 50 %, přičemž na konci roku by měla být 61 %. Rozvaha Bank of England k HDP je nyní na úrovni 35 % a na konci roku se očekává, že bude 50 %. Ze 6 centrálních bank je Japonská centrální banka (BOJ) jediná, která má ve svém držení aktiva ve vyšší hodnotě, než je HDP celé země. Rozvaha BOJ je v současnosti ve vztahu k HDP na úrovni 117 % a na konci roku by pak měla být na úrovni 125 %. Australská centrální banka má nyní rozvahu k HDP na úrovni 14 %, přičemž na konci roku 2020 by měla být na úrovni pouze 16 %. A konečně kanadská centrální banka má pak nyní rozvahu k HDP na úrovni 22 %, přičemž na konci roku by měla být na úrovni 33 %.

Globální stimuly

rozvaha centrální banky

 

Vedle monetárních stimulů centrálních bank tu máme i fiskální stimuly ze strany vlád. Vlády v rámci masivních fiskálních stimulů uplatňují tři formy, a to vládní výdaje, úvěrové záruky, půjčky a kapitálové investice.
Nejvíce v objemu stimulů vedou USA a Německo, kdy stimuly jsou více než 10 % HDP. Evropa používá agresivnější úvěrové záruky (kupříkladu Itálie 32 % HDP), zatímco Japonsko a Jižní Korea praktikují stimuly prostřednictvím vládních půjček a kapitálových injekcí.

 

Podle výpočtů Bank of America je v roce 2020 výše celkového globálního stimulu, jak fiskálního, tak monetárního 18,4 bilionu USD, přičemž 10,4 bilionu USD jsou fiskální stimuly a 7,9 bilionu jsou monetární stimuly. Globální stimuly činí 20,8 % světového HDP. Je skutečně neuvěřitelné, co všechno se stalo za poslední 3 měsíce.

 

Následující tabulka ukazuje rozpis fiskálních a monetárních stimulů v největších zemích a regionech v miliardách dolarů. V některých zemích dosahuje kombinovaný stimul až 50 % HDP, a to konkrétně v Itálii a Německu.

 

stimuly ekonomiky koronavirus Eva Mahdalová Finlord

22.6.2020

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.