Finlord Sněmovna financí

Trh práce v USA: kdo doplatil na krizi nejvíce?

18.5.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
trh práce v USA

Trh práce v USA je velmi napjatý. Jelikož funguje trochu jinak než trh práce v Evropě nebo v ČR, tak můžeme vidět skutečný dopad krize na zaměstnanost v ekonomice. V Evropě se podařilo oficiální statistiky o nezaměstnanosti „zakamuflovat“ pomocí kurzarbeitu. Podívejme se na americký trh práce z hlediska dopadu na jednotlivé firmy a různé kohorty zaměstnanců. Proč se většina lidí nevymaní z korporací?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Na ulici jdou nejdříve zaměstnanci s nízkými platy

 

Studie od Becker Friedman Institute na základě údajů společnosti ADP ukazuje eliminaci pracovních pozic podle skupiny pracovních příjmů (Quintile 1 ukazuje 20 % zaměstnanců s nejnižšími příjmy, Quintile 5 ukazuje zaměstnance s nejvyššími příjmy).

 

trh práce v USA a propuštění dle příjmů

 

Je zcela zřejmé, že o práci v USA přišli zejména zaměstnanci na spodku firemní hierachie, tedy různé pomocné sily, asistenti, dělníci, atd.. V průběhu několika týdnů se zaměstnanost této supiny snížila o 35 %. Naopak u manažerů a specialistů (třeba chirurgové) nastala mnohem menší eliminace pracovních pozic na úrovni 10 až 15 %.

 

Zajímavý je i pohled na změny zaměstnanosti dle velikosti firem, viz následující graf. Propouštěly především malé společnosti, které jednoduše nemají dostatečné kapitálové rezervy na přežití krize. Naopak u velkých korporací byl počet propuštěných lidí výrazně nižší.

 

propouštění dle velikosti firmy

 

Lidé budou nakonec toužit po práci v korporaci

 

V posledních letech se rozmohl trend práce na volné noze či v malých firmách, kde je režim flexibilnější. Současná krize tento trend zcela zničí a lidé se budou houfně obracet na korporace, aby je zaměstnaly zpátky. Přeci jen mnoho lidí preferuje finanční stabilitu. Ta je nutná při placení závazků. Jelikož dluhy lidí rostou, tak se i zvedá poptávka po stabilních příjmech.

 

Pokud se podíváme na vývoj majetku domácností v USA podle příjmů od roku 1989, tak jednoznačně nejvyšší nárůst zaznamenalo 1% lidí s nejvyššími příjmy. Naopak u 50% Američanů s nejnižšími příjmy se reálná velikost majetku nedostala ještě ani na předchozí maximum z roku 1999.

 

reálná hodnota majetku dle příjmů

 

Pokud tedy máte možnost stoupat po korporátním řebříčku nahoru a zvyšovat si tak svůj příjem, tak to určitě udělejte. Máte-li čistý příjem 35 000 Kč měsíčně a zvednete si příjem na 40 000 Kč měsíčně, tak si ročně polepšíte o 60 000 Kč. Abyste na trzích vydělali 60 000 Kč při výnosnosti 10 %, tak byste museli mít portfolio o velikosti 600 000 Kč.

 

Pokud už nemáte možnost kariérního růstu, tak je jedinou možností zvýšení majetku a budoucích příjmů investování do aktiv s přidanou hodnotou (akcie, nemovitosti, firemní dluhopisy atd). Nákup akcií firem není nic jiného než nákup hmotných a nehmotných aktiv. To zahrnuje i nákup talentu lidí, kteří mají možnost a chtějí stoupat po kariérním žebříčku nahoru. A jsou ochotní na tom tvrdě pracovat. Všichni akcionáři milují kariérně orientované zaměstnance, protože pak mohou počítat s růstem efektivity, což se projevuje v rostoucím zisku a výnosech pro akcionáře. Efektivnímu nákupu akcií stabilních korporací s dividendou jsme se věnovali ZDE.

18.5.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE