Finlord Sněmovna financí

Dividendová výnosnost trhá rekordy oproti bondům

12.3.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
akcie eva mahdalová finlord

Dividendová výnosnost je nyní rekordně vysoká oproti výnosnosti dluhopisů. Požadovaná výnosnost 10letých amerických vládních dluhopisů od roku 2006 postupně klesá. Nyní se ovšem požadovaná výnosnost 10letých amerických vládních dluhopisů snížila poprvé v historii pod 1 %, když americká centrální banka (FED) snížila sazby o 50 bazických bodů. Mezitím zároveň došlo k nárůstu dividendové výnosnosti u akcií zahrnutých v indexu S&P 500 a to nejvýše za poslední rok. To bylo zapříčiněno propadem cen akcií. Jak ukazuje graf níže, tak v současnosti je dividendová výnosnost akcií zahrnutých v indexu S&P 500 2,1 %. To znamená, že když nebudeme uvažovat rizikovost a další faktory, tak dividendová výnosnost je více než 1procentní bod nad požadovanou výnosností 10letých amerických vládních dluhopisů.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

dividendová výnosnost

 

Spread mezi dividendovou výnosností akcií zahrnutých v indexu S&P 500 a požadovanou výnosností 10letých amerických vládních dluhopisů se v minulosti pohyboval pouze jednou nad 1 procentním bodem a to v období finanční krize v roce 2008.

 

akcie dividendová výnosnost

 

Co si z toho vzít? Jelikož se dividendová výnosnost dostala nad požadovanou výnosnost 10letých amerických vládních dluhopisů, tak jsou akcie relativně atraktivně ohodnocené. Pokud nastane další snížení úrokových sazeb, tak držba dluhopisů vůči akciím se ještě více znevýhodní. To může způsobit postupný přesun kapitálu z dluhopisů do akcií.

 
Dividendová výnosnost se používá zejména pro srovnání s úrokovými mírami a pro porovnání jednotlivých akcií mezi sebou. Dividendová výnosnost se počítá jako dividenda na akcii / tržní cena akcie.

12.3.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Roman napsal:

  To jo, ale pokud klesa cena akcii -5% za den, tak to ta dividenda moc nedozene. Nehlede na to, ze budou mozna delat usporna opatreni a dividendy snizi…

  Gio napsal:

  Tento clanek mi pripomina radost ze zacinajiciho pozaru a pocitu, jak usetrim za topeni kdyz je tu takove teplo 😀

  Lukáš napsal:

  Zajisté je to skvělá zpráva. Ale můžete mi prosím poradit, jak si jako občan ČR mohou koupit americké etf na S&P 500 s podobnou dividendovou výnosností?

  Evropské ji nedosahují a například IVV má nyní výnos 2,6%, tedy ještě vyšší, než-li SPY.
  https://finviz.com/quote.ashx?t=IVV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?