Finlord Sněmovna financí

Venture capital fondy vs. Nasdaq

26.2.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
nasdaq investice

Venture capital fondy jsou mezi investory známé díky své schopnosti dlouhodobě generovat vyšší výnosy než tradiční finanční instrumenty. Na druhou stranu cenou za vyšší výnosy jsou u venture capital fondů nízká likvidita a nižší transparentnost. Jak se v posledních letech vyvíjejí výnosy venture capital fondů? Přináší ještě venture capital fondy nějakou přidanou hodnotu oproti indexu Nasdaq?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Pouze hrstka investorů má možnost investovat do nejlepších venture capital fondů, což je dáno zejména vysokým vstupním kapitálem a požadavky na investora. Celková aktiva ve správě (AUM) v sektoru venture capital fondů jsou podle údajů Preqin na úrovni 850 miliard USD. Na rozdíl od jiných typů fondů či aktiv, venture capital fondy záměrně omezují objem kapitálu. Ve světě venture capital fondů není větší objem nutně lepší. To je zapříčiněno jednak tím, že potřebný kapitál zainvestují do projektů a jednak další hotovost navíc by jim akorát srážela výkonnost.

 

Vzhledem k tomu, že přístup k nejlepším venture capital fondům je omezený, tak se otevírá otázka, zda mohou existovat alternativní způsoby, jak replikovat průměrné výnosy venture capital fondů bez nízké likvidity nebo vysokých poplatků za správu.

 

Teoreticky bychom mohli hledat akcie s malou tržní kapitalizací, vysokým růstem tržeb, vysokými výdaji na výzkum a vývoj. Nebo bychom mohli čekat a jednoduše investovat do Nasdaq.

 

Venture capital fondy ve Spojených státech vygenerovaly mnohem vyšší výnosy než Nasdaq v letech 1994 až 2018, nicméně výkonnostní trend je přibližně stejný. Vzhledem k tomu, že obě varianty představují portfolia akciových pozic ve společnostech s vysokým růstem, není to neočekávané.

 

venture capital fondy investice

 

Graf níže ukazuje roční IRR (internal rate of return), tedy vnitřní výnosové procento venture capital fondů a výkonnost Nasdaq. Problém je v tom, že rozdíl mezi slabými a výkonnými venture capital fondy je značný a tedy je mnohem větší než rozdíl mezi jednotlivými akciovými fondy zaměřenými na veřejně obchodované společnosti. Jinými slovy u venture capital fondů je mnohem větší pravděpodobnost, že si investor vybere fond s podprůměrnou výkonností.

Nasdaq Eva Mahdalová Finlord

 

Nadvýkonnost venture capital fondů byla především v době technologické bubliny v roce 2000. V té době se počet fondů zdvojnásobil, přičemž následně nastal ale jejich kolaps. Pokud srovnáme index výkonnosti venture capital fondů od roku 2002 s obecnými akciovými indexy, tak zjistíme, že ani nepřekonává akciový index Nasdaq.

 

venture capital fondy

 

Investoři, kteří chtějí dosahovat nadprůměrné výnosnosti, se mohou zaměřit na určitý segment veřejně obchodovaných akciových trhů, a tak prakticky simulovat výkonnost venture capital fondů.

26.2.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.