Finlord Sněmovna financí

Jak významná je Čína pro světovou ekonomiku?

31.1.2020

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Čína epidemie ekonomika

Čína se v posledních dnech potýká s epidemii koronaviru. V nejpostiženějších oblastech je vyhlášena karanténa a i v jiných čínských provinciích se výrazně snížila ekonomická a společenská aktivita. Dopad na samotnou čínskou ekonomiku bude značně negativní. Předběžné odhady mluví o ztrátě 62 miliard dolarů v prvním čtvrtletí a snížení růstu HDP až o 2 procentní body. Jaký ale může být dopad na celý svět? Jaký objem komodit a zboží Čína spotřebovává?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Čína je už první nebo druhou největší ekonomikou světa

 

Podle parity kupních sil už je Čína největší ekonomikou světa. Pokud se použije nominální HDP přepočtený do USD, tak se stále nachází za USA, nicméně v horizontu několika let se na první místo dostane Čína i v tomto srovnání.

 

Čína je lídrem v objemu spotřebovaných kovů a v prodeji některých výrobků. Následující tabulka ukazuje podíl Číny na světové spotřebě v roce 2002 (v roce 2003 byla epidemie SARS) a v roce 2019 (případně 2018).

 

Čína podíl na ekonomice

 

Prakticky u všech průmyslových kovů má více než 50 % podíl, přičemž v uplynulých 17 letech se podíl i zněkolikanásobil. V případě chytrých telefonů a osobních aut má Čína na celosvětových prodejích přibližně třetinový podíl.

 

Do budoucnosti je vzhledem k růstu počtu obyvatel v zemi a jejich bohatnutí zřejmé, že čínský podíl na globální spotřebě bude nadále stoupat. Závislost zbytku světa od exportu do Číny bude tím pádem také stoupat.

 

Momentálně už některé společnosti z Evropy a USA oznámily, že musí kvůli čínským problémům krátkodobě upravit svůj výrobní program. Pokud se v dohledné době podaří zastavit šíření viru, tak budou ekonomické ztráty společností z Evropy a USA malé. Dlouhodobější přetrvání čínské karantény by ale mohlo vyvolat propad tržeb a zisků v celém světě.

31.1.2020

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.