Finlord Sněmovna financí

30 nejvýnosnějších akcií za 30 let

8.1.2020

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Akcie s nejvyšším zhodnocením

Na kterých amerických akciích zaznamenali investoři nejvyšší zhodnocení od roku 1989? Jakou roli hraje štěstí při vytváření miliardářů? Může se kdokoli stát miliardářem či multimilionářem?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Nejvýnosnější akcie zaznamenala zhodnocení o 230 391 %

 

Charlie Bilello vytvořil následující obrázek 30 akcií indexu S&P 500, které dosáhly nejvyššího zhodnocení v období od roku 1989 do 2019 (dividendy jsou reinvestovány). V seznamu je několik neznámých jmen, ale lze v něm nalézt i řadu známých společností, jako jsou kupříkladu Apple či Microsoft. Sloupec 30-Yr Total Return ukazuje celkové zhodnocení za 30 let nebo od uvedení na burzu, pokud firma nemá 30letou historii (třeba MNST). 30-Yy Ann. Ret pak ukazuje anualizovanou výnosnost a Growth od 10K ukazuje, na kolik se zhodnotila investice 10 000 USD. Pro naše modelové účely můžeme klidně říct, na kolik se zhodnotila investice 10 000 korun.

 

30 nejvýnosnějších akcií

 

Co je na uvedené tabulce pozoruhodné? Představte si, že vám před třiceti lety bylo 30 let a náhodou jste vložili 10 000 korun do akcií Altria Group (vyrábí kupříkladu cigarety Marlboro). Teď ve svých šedesáti letech byste na účtu měli přes 10 milionů korun. Přitom jste nemuseli ani pohnout prstem, jenom občas reinvestovat dividendy. Anualizovaná výnosnost byla 26 %, ani ne trojnásobek oproti celému akciovému index. Síla dlouhodobého investování a složeného úročení je neskutečná.

 

Kdybyste do akcií Altrie vložili hned po převratu 100 000 Kč, tak by teď hodnota vaší investice byla 100 milionů korun. U nejvýnosnější akcie z uvedené tabulky by to bylo 230 milionů. A všichni by se k vám obraceli jako k akciovému guru. Přitom to mohlo být jenom pouhé štěstí. Ale i štěstí k investování a podnikání patří.

 

Výběr těch nejvýnosnějších akcií je ze statistického hlediska náročná disciplína. Jak jsme ukázali v této analýze, tak jenom 4 % akcií v USA generují prakticky celé kumulativní zhodnocení. Pětina akcií vysloveně snižuje hodnotu a u zbytku je nulové či minimální zhodnocení.

 

Pokud bychom teď udělali pokus s 500 investory našeho webu s tím, že každý by investoval 10 000 Kč jenom do jedné jediné vybrané akcie z indexu S&P 500, tak se 100 % jistotou můžeme uvést, že z několika investorů by se do roku 2050 garantovaně stali multimilionáři. Zároveň by ale minimálně pětina přišla o celou investici, jelikož některé firmy jednoduše zkrachují a u řady investorů by se zhodnocení pohybovalo jenom na úrovni inflace.

 

Koncentrované vs diverzifikované portfolio

 

Obecně platí, že pokud chcete z malé investované částky vygenerovat obrovské zisky, tak musíte mít koncentrované portfolio či jeden skvělý podnikatelský nápad. Jen myslete na to, že pravděpodobnost enormního úspěchu je nižší než 2 %.

 

Pokud chcete postupně zvyšovat majetek bez hrozby totální ztráty kapitálu, tak musíte investiční portfolio diverzifikovat podobně, jako to děláme v našem fondu Slavic Capital. V historii se nikdy nestalo, aby americký trh po 30 letech zaznamenal ztrátu.

8.1.2020

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.