Finlord Sněmovna financí

Studie: day trading a zaručená ztráta peněz?

12.12.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Day trading a chudoba

Day trading považují mnozí za skvělou cestou, jak vydělávat velké peníze jen za pomocí obchodování s finančními instrumenty. Mohou ale drobní retailoví investoři vydělávat na živobytí takovýmto způsobem? Farnando Chague, Rodrigo de-Losso a Bruno Giovanetti vytvořili studii „Day Trading for a Living?“, v rámci které sledovali úspěchy 19 646 traderů na brazilském trhu futures. Ten je z hlediska počtu obchodů třetí největší na světě. Co zjistili?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Day trading není cesta k dlouhodobým ziskům

 

Závěry studie jsou jasné. Retailový investor by se do day tradingu neměl pouštět. Trading a market making by skutečně měli dělat jenom velcí institucionální hráči, kteří disponují potřebným personálním a technickým zázemím.

 

U traderů, kteří vykonávali obchodování alespoň 300 dní, se jenom 3 % dostalo do zisku. Čím kratší byla působnost na trhu, tím vyšší počet traderů byl v zisku. Kupříkladu u těch, kteří obchodovali 2 až 50 dní, bylo ziskových 15,5 %. Jinými slovy, čím déle jednotlivec day trading dělal, tím vyšší byla pravděpodobnost ztráty kapitálu. Tento vývoj ukazuje následující obrázek, který má na x-ové ose počet dnů tradingu a na y-ové ose je podíl ziskových traderů.

 

day trading pravděpodobnost výnosů

 

Vraťme se zpátky k traderům, kteří vydrželi alespoň 300 dnů. Ve studii to bylo 1551 lidí. Jenom 47 z nich dosáhlo zisk, 17 lidí mělo zisk více než 16 dolarů denně (to je přibližná výše minimální mzdy v Brazílii), 8 lidí mělo zisk více než 54 dolarů za den (mzda juniorního bankovního úředníka) a jeden trader vydělal v průměru 310 dolarů denně (tedy za 300 dní vydělal 93 000 dolarů). Zbylí day tradeři prakticky nakrmili svými poplatky brokery a další instituce (třeba HFT fondy) a trading jim nepřinesl hodnotu.

 

Následující tabulka ukazuje výdělky skupiny 1551 traderů, kteří vydrželi alespoň 300 dnů. Sloupeček „mean“ ukazuje průměr této skupiny. Jednotlivé procenta ukazují percentily této skupiny (třeba 10 pct je 10 % z 1551 traderů s nejhorším výsledkem). Break-even sloupečky ukazují, na kterém percentilu byla pokořena hranice 0 zisku, minimální mzdy a mzdy začínajícího bankovního úředníka. V první tabulce nejsou poplatky, ve druhé jsou náklady na konverzi do USD a ve třetí jsou pak všechny náklady včetně poplatků brokerovi.

 

day trading ziskoví tradeři

 

V průměru ztratili po poplatcích denní obchodníci 48,81 USD denně. A jenom 0,5 % lidí si dokázala day tradingem vydělat více než je plat začínajícího bankovního úředníka. Z žádného day tradera se nestal extrémně bohatý člověk, přičemž s plynutím času se pravděpodobnost ztráty kapitálu zvyšovala.

 

Co si z uvedené statistiky odnést? Vyhněte se tradingu na burzách (futures, akcie, opce, atd) a pomocí CFDs/forexu. Není to první ani poslední studie, která ukazuje, že tradingem lidé jenom přichází o peníze a krmí své brokery, viz. kupříkladu analýza výsledků Plus500.

 

Na finančních trzích by měli drobní investoři vydělávat zejména tak, že budou sledovat dlouhodobé platné trendy a metody. U tohoto přístupu je nastavení úplně opačné oproti day tradingu, jelikož s plynutím času se pravděpodobnost výdělku zvyšuje, viz kupříkladu analýza vývoje výnosů investice do akcií a dluhopisů.

12.12.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.