Finlord Sněmovna financí

Firmy s nízkým zadlužením: vydrží nadvýkonnost?

11.12.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Firmy a zadlužení výkonnost

Dluh sám osobě není špatným nástrojem, nicméně vysoká úroveň zadlužení má dopad na výkonnost akcií. Jak je patrné z grafu níže, tak růstové společnosti s nízkým zadlužením měly od roku 1995 lepší kumulativní výnosnost než růstové společnosti s vysokým zadlužením.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Růstové společnosti v indexu Russell 1000 Growth s nízkým zadlužením v období od června 1995 do ledna 2018 měly anualizovanou výnosnost 13,4 % (v tabulce decile 1), zatímco růstové společnosti s vysokým zadlužením měly anualizovanou výnosnost 9,4 % (decile 10). Jde o to, že společnosti s nízkým zadlužením dosahují vyššího růstu zisku. V posledním desetiletí byla mediánová dlouhodobá míra růstu EPS u společností s nízkým zadlužením 16 %, zatímco u společností s vysokým zadlužením byla méně než 11%.

 

společnosti s nízkým zadlužením

 

Společnosti s nízkým zadlužením se na trhu obchodují s vyšším násobkem P/E, a to zejména od roku 2012, což je docela kontraintuitivní vzhledem k tomu, že v posledních 6 letech byly úrokové sazby nízké nebo klesající. Patrně trh tuší, že úrokové sazby se nakonec u silně zatížených společností zvýší, čímž se tedy zvýší jejich úrokové náklady a stlačí se jejich marže. Investoři jsou tedy ochotni platit více za kvalitní společnosti, které mají nízký dluh k vlastnímu kapitálu. Na následujícím grafu je modrými sloupci znázorněn P/E poměr firem s nízkým zadlužením. Červenými sloupci je znázorněn P/E poměr nejzadluženějších firem.

 

ohodnocení firem dle dluhů

 

Při posuzování vhodných příležitostí do našeho soukromého portfolia a do portfolia fondu Slavic Capital sledujeme velikost zadlužení firem i jejich ohodnocení. I když historické statistiky ukazují, že méně zadlužené společnosti dosahují v USA dlouhodobě lepších výsledků pro akcionáře, tak musíme vnímat i relativně vysoké ohodnocení takovýchto společností. Přísným výběrem námi sledovaných parametrů proto teď prochází jenom málo firem.

11.12.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.