Finlord Sněmovna financí

P2B Bondster a půjčky od Stikcredit

28.11.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
P2B Bondster a Stikcredit

Stikcredit je bulharský nebankovní poskytovatel půjček, který velmi rychle expanduje a na tržišti Bondster umísťuje půjčky s výnosností až 14 % p.a. a garancí zpětného odkoupení. U Stickredit je výborné, že od počátku je společnost zisková. Při zachování současného trendu vývoje financí společnosti lze očekávat, že by v budoucnosti neměla mít problém se splácením svých závazků. Jak Stikcredit funguje a jak vypadá finanční situace společnosti?

 

Na platformě Bondster je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít při registraci referral odkaz ZDE.

 

Stikcredit má velmi nízkou míru nesplácení

 

Svým klientům nabízí Stikcredit dva druhy produktů, a to buď tzv. payday půjčku (půjčka před výplatou) do výše 400 bulharských levů (zhruba 5 320 Kč), nebo krátkodobý úvěr s dobou splatnosti do 12 měsíců a do výše až 1 500 levů (zhruba 20 000 Kč). Půjčky jsou pochopitelně nezajištěné. Na základě této obecné charakteristiky bychom mohli usuzovat, že míra nesplácení bude velmi vysoká. Nicméně údaje o provozu ukazují jiný obrázek. Následující graf z prezentace společnosti ukazuje objem poskytnutých půjček v tisíc EUR a míru nesplácení definovanou jako půjčky 60 dní po splatnosti. Pozoruhodné je, že míra nesplácení se dlouhodobě drží pod 10 %, což je ve srovnání s jinými nebankovními úvěrovými společnostmi z tohoto segmentu skvělý výsledek. Při vymáhání peněz společnosti značně pomáhá i automatizace včetně telefonních robotů.

 

Stikcredit míra nesplácení

 

Nízká míra nesplácení se pochopitelně velmi pozitivně projevuje na úrovni vybraných peněz, viz následující graf. Stickredit uvádí, že dlouhodobě dosahuje výběr peněz na úrovni 134 % poskytnutých půjček. Jinými slovy, když třeba v listopadu půjčí 1 mil. EUR, tak dle historických údajů očekávají z této kohorty půjček výběr 1,34 mil. EUR.

 

Stikcredit výběr půjček

 

Co stojí za tak skvělými provozními údaji? Stikcredit uvádí, že důvodem je robustní risk management model, který využívá různé zdroje dat pro ověření schopnosti splácet dluhy. Nicméně odpověď musíme hledat i v cílové skupině. Tou jsou mladí lidé ve věku 20 až 45 let, s pravidelným příjmem, technologického zaměření, s dobrou či nulovou kreditní historii a malými či žádnými úsporami. Tento segment v rámci současného ekonomického vývoje rychle bohatne a má zájem o nákup prémiových produktů a služeb.

 

Jaká data využívá společnost mimo jiné při analýze? Kreditní historii, záznamy zaměstnavatele a záznamy o příjmech, údaje o lokaci a demografii, kontakt na existující klienty, daňové závazky, analýzu profilů na sociálních sítích. Moderní technologie a pokročilé statistické modely dokážou velmi rychle zpracovat i nestrukturovaná data a vytvořit z nich modely budoucího vývoje.

 

Stikcredit má velmi ambiciózní růstové plány

 

Kvartálně se počet nových zákazníků zvyšuje v průměru o 12,7 %. Společnost už zaznamenala 80 000 žádostí o půjčku a má přes 11 000 aktivních klientů. Od počátku už poskytla půjčky v objemu více než 14 milionů EUR. Momentálně má na bulharském trhu podíl 0,3 % a do budoucnosti plánuje díky snadné škálovatelnosti provozu a atraktivní nabídce pro dlužníky (první půjčku mají zdarma) podíl 4 %.

 

Velmi důležitá je informace, že až 65 % zákazníků si půjčí opakovaně. Náklady u takovýchto zákazníků jsou nižší než náklady na získání úplně nových zákazníků.

 

Stikcredit klienti a poskytnuté půjčky

 

Finanční výkazy Stikcredit jsou povzbuzující

 

Následující tabulka ukazuje vývoj stěžejních údajů z výkazu zisku a ztrát. V roce 2017 byly tržby 617 tisíc EUR. V prvním pololetí letošního roku to už bylo 1,2 milionu EUR, přičemž společnost očekává letos meziroční zdvojnásobení tržeb. Čistý zisk byl v roce 2017 na úrovni 489 tisíc EUR. V prvním pololetí letošního roku překonal 750 tisíc EUR. Pokud se bude zisk za celý rok 2019 pohybovat na úrovni 1,5 milionu EUR, tak to nebude překvapující.

 

Stikcredit výkaz zisku a ztrát

 

Pohled do rozvahy je neméně zajímavý. Ke konci prvního pololetí byla velikost aktiv 3,78 milionu EUR. Z toho 3 miliony tvořily půjčky klientům. Management předpokládá, že na konci letošního rok bude velikost půjček zákazníkům na úrovni 4 milionů EUR.

 

Vlastní kapitál (share capital, reserves, retained earnings, uncovered loss, profit or loss for the financial year) tvořil výtečných 71 %. Stikcredit využívá externí dluhové financování jenom v menší míře. Toto financování je především v podobě umísťování půjček na P2P portály. Kromě tržiště Bondster spolupracuje společnost ještě s jinými platformami. U všech je spolupráce bezproblémová.

 

Stikcredit aktiva a pasiva

 

Nabídka Stikcredit na platformě Bondster je nadstandardní

 

Jak jsme uvedli, tak Stikcredit umísťuje půjčky k profinancování na více platformách. Nicméně na platformě Bondster jsou pro české investory nejatraktivnější podmínky. Platforma Bondster má uživatelské rozhraní v češtině a také má českou podporu. Půjčky Stikcredit mají na tomto tržišti nevyšší úrokové sazby až 14 % (v promo akcích), což společně se vstupním bonusem 1 % pro nové investory vytváří velmi atraktivní nabídku. I proto je mezi investory veliký zájem o tyto půjčky, takže se poměrně rychle zainvestovávají. My momentálně nakupujeme půjčky od Stikcredit jenom na Bondsteru.

 

Rizikem u této úvěrové společnosti je její relativní mladost a malá velikost. Při svém tržním podílu nemá silnou vyjednávací pozici ve vztahu k regulátorním orgánům a jiným finančním institucím. Zároveň prudce expanduje, takže by nás nepřekvapilo, pokud by měla v provozu nějaké technické či personální nedostatky. Ty se mohou později negativně projevit na výsledcích.

 

Zároveň je rizikem do budoucnosti pokles úrokových sazeb. Kupříkladu na Mintosu nabízí půjčky s úrokovou výnosností 7,8 % p.a.. I když nečekáme rychlý propad sazeb na Bondsteru k této úrovni, tak lze předpokládat, že postupem času se společnost bude chtít dostat na levnější financování. Pokud si nejbližších dvanáct měsíců udrží skvělou ziskovost, tak směle může uvažovat o průměrných nákladech financování kolem 10 % ročně.

28.11.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.