Finlord Sněmovna financí

Objem peněz roste v eurozóně rychleji než v USA

24.11.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Nabídka-peněz-a-akcie

Objem peněz roste v eurozóně rychleji než v USA, nicméně evropské akcie zaostávají za americkými. To, že roste objem peněz v eurozóně rychleji než v USA, je zapříčiněno uvolněnou monetární politikou Evropské centrální banky. Navíc ještě od listopadu ECB obnovuje kvantitativní uvolňování (QE), tedy nákupy dluhopisů v objemu 20 miliard EUR měsíčně s otevřeným trváním. Otevírá se tedy prostor pro relativní nadvýkonnost evropských akcií?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující graf ukazuje poměr růstu nabídky peněz v eurozóně a v USA (černá křivka) a poměr výkonnosti evropských akcií a amerických akcií (modrá křivka). Ve vývoji nastala značná divergence, jelikož v posledních čtyřech letech evropské akcie zaostávají.

 

nabídka-peněz-a-akcie-1

 

Graf níže ukazuje reálný růst příjmů a spotřeby domácností na osobu za eurozónu a EU. Dlouhodobě evropským spotřebitelům rostou příjmy a tím pádem i více spotřebovávají.

 

růst-příjmů-a-spotřeby-v-eurozóně

 

Graf níže ukazuje průměrný provozní zisk na akcii indexu Dax (velikost zisku daných firem v indexu/ počet akcií), který od roku 2010 do konce 2018 rostl. V posledním období průměrný provozní zisk na akcii spíše stagnoval, nicméně očekává se, že v roce 2021 bude obnoven růstový trend.

 

DAX-provozní-zisk-na-akcii

 

Pokud bude pokračovat uvolněná monetární politika ECB, tak se objem levných peněz v evropské ekonomice ještě výrazně zvýší. Při levném kapitálu lze očekávat další nárůst příjmů a spotřeby evropských domácností, což se pak ve finále projeví na zisku firem.

24.11.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE