Finlord Sněmovna financí

Jak ovlivnila obchodní válka prodej smartphonů

26.8.2019

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Dopad obchodní války

Obchodní válka mezi USA a Čínou trvá více než 1 rok. Ta se samozřejmě podepisuje na různých odvětví, mezi které se řadí i výrobci smartphonů. Jak ukazují data International Data Corporation (IDC), globální prodeje smartphonů za Q2 2019 meziročně poklesly o 2,3 %. Nicméně ve Q2 2019 se globální prodeje smartphonů mezikvartálně zvýšily o 6,5 % na 333,2 milionu.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Konkrétně pak Samsung prodal ve 2. kvartále 2019 přibližně 75,5 milionu smartphonů, přičemž ve stejném období loňského roku prodal 71,5 milionu smartphnů, Huawei prodal 58,7 milionu oproti 54,2 milionu a Apple prodal 33,8 milionu oproti 41,3 milionu.

 

obchodní válka

 

 

Jak vyplývá z dat IDC za 2. čtvrtletí 2019, tak největší podíl na trhu má Samsung a to 22,7 %. Společnosti Huawei se i přes určité nesnáze podařilo udržet si druhou pozici na trhu s podílem 17,6 %. Oproti 2. čtvrtletí 2018 se tedy Huawei a Samsungu zvýšil podíl na trhu. Naopak společnosti Apple podíl na trhu ve 2. čtvrtletí 2019 poklesl z 12,1 % na 10,1 %, nicméně i přes pokles si drží Apple stále významné postavení. Marginálně se pak zvýšil podíl na trhu Xiaomi a OPPO.

 

 

obchodní válka dopad na firmy

 

 

Eskalující obchodní válka mezi USA a Čínou v loňském roce přispěla k prudkému poklesu prodejů v obou zemích. Meziroční pokles za první pololetí 2019 nebyl v Číně tak rozsáhlý, jak se původně očekávalo. Asie a Pacifik pokračují v růstu, jelikož u nich ve druhém kvartále 2019 nastalo zvýšení prodejů o 3 %. Tento růst byl podpořen zejména Indií a jihovýchodní Asií. Z dat je zcela jasné, že obchodní válka spíše ubližuje společnosti Apple, než čínským výrobcům smartphonů. Nicméně trh se smartphony už je přesycen a tedy potenciál už je jen prakticky v rozvíjejících se zemích. V nejbližších letech se bude tempo růstu prodejů telefonů pohybovat na úrovni nižších jednotek procent. Ovšem jednotliví producenti budou nadále usilovat o co nejvyšší nárůst prodejů, ale větší rozmach zaznamenají jen v případě, že si od konkurence utrhnou část podílu. To jde koneckonců vidět i na grafech výše.

 

 

Obecně při nasyceném trhu platí, že pro společnosti je lepší hledat další zdroje příjmu, než za každou cenu zápasit s konkurencí. A právě tento trend uchopil razantně Apple. IPhone je pro Apple stále nejdůležitější produkt, avšak v nejbližších letech bychom měli u tohoto produktu počítat jenom s malým zvyšováním tržeb či stagnací. Tržby Apple by v nejbližších letech měly táhnout právě služby. V této oblasti stouply kvartální tržby společnosti na rekordních 11,4 miliard USD. Společnost si rovněž uvědomuje, že na službách má téměř dvojnásobnou hrubou ziskovou marži oproti hardwarovým produktům.

 

 

Apple tržby Eva Mahdalová Finlord

26.8.2019

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE