Finlord Sněmovna financí

Výzkum a vývoj: Jižní Korea předběhla Izrael

15.4.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
výzkum a vývoj 5G

Výzkum a vývoj jsou nepochybně předpokladem stabilního a dlouhodobě udržitelného růstu v globalizovaném světě. To platí dvojnásobně zejména v dnešní době, kdy dochází k digitální transformaci ekonomik a vůbec společnosti jako takové. Konkurenční schopnost stojí na schopnosti vytvářet nové technologie a využívat je k vytváření nových produktů a inovativních řešení. Pouze tak jsou země schopné konkurovat levnějším zemím světa. Pokud se podíváme na poslední data OECD z roku 2017, tak ty ukazují, že ze zemí nejvíce do výzkumu a vývoje investovala Jižní Korea a to 4,55 % HDP. Ihned za ním je Izrael, který do výzkumu a vývoje investoval 4,54 % HDP. Rok předtím byl ještě na první pozici Izrael. O Izraeli je všeobecně známo, že patří v tomto ohledu k nejrozvinutějším zemím. To dnes platí i o Jižní Koreji, která je technologicky velmi vyspělá země. Jižní Korea ještě před více než 10 lety rozhodně nepatřila mezi země, které nejvíce investují do výzkumu a vývoje. Třeba pokud se vrátíme na začátek 90. let, tak v té době Jižní Korea vynakládala na výzkum a vývoj pouze 1,7 % HDP a byla pod průměrem investic do výzkumu a vývoje OECD 2 % HDP. Inovace a technologie jsou pro Jižní Koreu klíčovými faktory, které podpořily vůbec konkurenceschopnost jihokorejského exportu, což vedlo k ekonomickému růstu země v posledních desetiletích. Pro zajímavost, tato východoasijská země byla ještě v 60. letech jednou z nejchudších zemí světa.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

Švédsko pak bylo třetí zemí, jež nejvíce investuje do výzkumu a vývoje a to 3,32 % HDP. Tchaj-wan pak investoval 3,30 % HDP a Japonsko 3,20 % HDP. Po Japonsku nejvíce do výzkumu a vývoje investovalo Rakousko s 3,15 % HDP, za ním je hned Dánsko s 3,05 % HDP a následně je Německo s 3,02 % HDP.
Pokud jde o USA, tak ty investovaly do výzkumu a vývoje 2,78 % HDP. Čína pak investovala do výzkumu a vývoje 2,12 % HDP a tedy byla pod průměrem investic do výzkumu a vývoje OECD 2,3 % HDP.

 
Česká republika investovala v roce 2017 do výzkumu a vývoje 1,79 % HDP a Slovensko pak 0,88 % HDP. Slovensko od rozpadu Československa udržuje plus mínus toto procento z HDP, až na výjimku z roku 2015, kdy Slovensko investovalo do výzkumu a vývoje 1,17 % HDP, což ale bylo ovlivněno dotacemi.

 

výzkum a vývoj

 

V tomto kontextu se ještě podívejme na data Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) z roku 2017. USA byla první zemí na světě v počtu žádostí (56 600) o patent v rámci Smlouvy o patentové spolupráci PCT (jedná se o mezinárodní přihlášku a nikoliv o celosvětovou). Na druhém místě pak skončila Čína s počtem podaných přihlášek 48 900. Nicméně největším žadatelem o patenty na světě v roce 2017 byla čínská společnost Huawei Technologies a hned po ní byla čínská společnost ZTE. Na třetím místě nejvíce mezinárodních přihlášek v roce 2017 podala americká společnost Intel.

 

Světová organizace duševního vlastnictví vydala nedávno nová data za rok 2018 ohledně počtu žádostí o patent v rámci Smlouvy o patentové spolupráci. V roce 2018 byly opět Spojené státy americké první zemí na světě v počtu žádostí v rámci PCT a to s počtem 56 142. Na druhém místě byla Čína s počtem žádostí 53 345 a pak Japonsko s počtem 49 702. V nejbližších letech je velmi pravděpodobné, že Čína předběhne USA v počtu žádostí o patent v rámci PCT.

 

Německo a Jižní Korea se umístily na čtvrtém a pátém místě s 19 883 žádostmi a 17 014 žádostmi. V roce 2018 byl podán rekordní počet patentových přihlášek v rámci PCT a to 253 000 a meziročně se jedná o nárůst 3,9 %. Více než polovina všech přihlášek pocházela z Asie, konkrétně šlo o 50,5 %, z Evropy a z USA pak pocházelo 24,5 % a 23,1 % přihlášek.

 
Huawei Technologies, která sídlí v Číně, podala rekordní počet PCT přihlášek a to 5 405. Za ní pak následovala japonská společnost Mitsubishi Electric s počtem přihlášek 2 812, americká společnost Intel s 2 499 a Qualcomm s 2 404. Na pátém místě pak byla čínská společnost ZTE s počtem podaných PCT přihlášek 2 080.

 

patentová přihláška PCT Eva Mahdalová Finlord
Patent Eva Mahdalová Finlord

 

 

Asijské země se v oblasti technologií tlačí výrazně dopředu a to zejména v době, kdy panuje boj o ovládnutí světa v oblasti 5G sítí. Tento boj pomyslně prozatím vyhrává Jižní Korea, která dokázala nedávno jako první země spustit ostrý komerční celoplošný provoz 5G sítí. Jižní Korea v oblasti 5G má 2 051 patentů, USA má 1 368. O něco více jich pak má Finsko (Nokia). Nicméně v rámci patentů v oblasti 5G vede stále Čína, která jich má 3 400. Jižní Korea potažmo Samsung se chce ještě více prosadit na poli globálních IT sítích. Kupříkladu své komponenty pro 5G bude dodávat do USA. Jižní Korea je už od roku 2009 zařazena dle indexu FTSE do rozvinutých zemí. Nicméně tato země je stále ještě zařazena v MSCI Emerging Markets Index spolu s Českou republikou a Polskem. Pokud ještě zabrousíme do jiných odvětví, tak 5G vytváří příležitost i pro firmy, které budou využívat technologii, jakožto například autonomní vozidla, potažmo jejich dodavatelé E-systému, pojišťovny, videoherní průmysl atd.. Samozřejmě 5G je i pro nás investory značná příležitost a v rámci našeho fondu Slavic Capital jsme už investovali do podílů na společnostech, které se podílejí na rozvoji vysokorychlostní telekomunikační sítě 5G.

15.4.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK A INVESTIČNÍ STRATEGIE