Finlord Sněmovna financí

Buyback: počet akcií obchodovaných v USA klesá

4.4.2019

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Buybacky

Buyback neboli zpětný odkup akcií ze strany korporací zapříčinil v posledních letech klesající počet akcií obchodovaných na burze v USA. Jak ukazuje graf níže, tak ke konci roku 2018 činil počet obchodovaných akcií v rámci indexu S&P 500 zhruba 276 miliard kusů. Na přelomu roku 2010 a 2011 byl ještě počet obchodovaných akcií téměř 300 miliard kusů. Podíl na klesajícím počtu akcií mají nepochybně na svědomí repatriované zisky a dostatek hotovosti, fúze a akvizice, rozmach neveřejného financování a nedostatek IPO.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

buyback akcie

 

 

Graf níže ukazuje zpětné odkupy akcií neboli buybacky podle sektorů. V rámci všech sektorů učinily korporace zpětné odkupy akcií za čtyři po sobě jdoucí kvartály v roce 2018 za celkem 806 miliard USD. Největší zpětné odkupy akcií byly zaznamenány v sektoru informačních technologií a to 278,5 miliard USD. Kupříkladu pokud se podíváme do cash flow výkazu technologické společnosti Apple, tak můžeme zjistit, že společnost učinila v roce 2018 buybacky za celkem 72 miliard USD. Na trhu v roce 2018 bylo 5 miliard kusů akcií společnosti Apple, přičemž v předchozím roce 2017 jich bylo 5,25 miliard kusů akcií. Pokud bychom se podívali ještě hlouběji do roku 2012, tak v té době jich bylo 6,6 miliard kusů.
Finanční korporace pak uskutečnily za čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí zpětné odkupy akcií za 150 miliard USD. Společnosti z oblasti zdravotní péče udělaly buybacky za téměř 109 miliard USD. Naopak nejmíň zpětných odkupů akcií udělaly společnosti z oblasti veřejných služeb a to 2 miliardy USD.

 

 

buyback zpětný odkup akcií

 

 

Jak jsme psali v komentáři k vývoji našeho portfolia za březen, tak na akciových trzích lze i nadále očekávat pokračující vysoké zpětné odkupy akcií, neboť americké korporace mají nadále dostatek volných prostředků. To se samozřejmě může pak pozitivně odrazit na ceně akcií tím, jak se bude snižovat nabídka akcií na trhu.

4.4.2019

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.