Finlord Sněmovna financí

Monopoly v ekonomice Spojených států

28.11.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Monopoly v USA

Monopoly mohou v ekonomikách vyvářet řadu problémů. Proto se veřejnost a politici snaží proti nim dlouhodobě bojovat. Známé jsou historické případy monopolů Standard Oil a AT&T, které nakonec byly rozloženy na menší firmy. Zajímavé ale je, že americká vláda přestala v 80. letech uveřejňovat údaje o monopolech v USA, takže se na tuto problematiku trochu zapomnělo. Výsledek: monopoly a oligopoly se opět ve velkém hlásí o slovo.

 

Organizace Open Market Institute zpracovala údaje o podílu největších firem v daném odvětví a zjistila, že americký korporátní trh se značně monopolizuje. Následující graf ukazuje posun tržního podílu největších dvou firem ve vybraných sektorech od přelomu milénia do současnosti. U řady sektorů ovládají dvě největší firmy více než 60 % trhu a dají se najít i takové sektory v USA, kde dvě firmy ovládají prakticky celý trh. Kupříkladu trh operačních systémů pro chytré telefony je rozložen prakticky mezi dvě společnosti, Samsung (Android) a Apple (iOS).

 

Finlord monopoly v USA

 

Monopoly vznikají buď pomocí rozsáhlých fúzí a akvizic anebo pomocí síťových efektů, kdy spotřebitelé začnou ve velkém upřednostňovat nějakou značku a doporučují ji dál. Typickým příkladem tohoto druhého případu je Facebook.

 

Jaký je nejvýznamnější dopad monopolní, případně oligopolní struktury trhu? Zákazníci nemají možnost vyjednat si lepší cenu a prakticky musí přijmout to, co jim firma nabídne. A můžeme si být jistí tím, že monopolní firma si za své služby nechá zaplatit hodně. Tím pádem bude tato monopolní firma dosahovat relativně vyšší ziskovosti než její zákazníci. V ekonomice totiž platí, že nadprůměrně ziskoví nemohou být všichni a spíše je běžnější takový stav, že většina firem je podprůměrně zisková. Jenom několik málo firem získá většinu ekonomických výnosů. Dopadu na akcie jsme se věnovali v této analýze.

 

Pro další analýzy se přihlaste do newsletter a sledujte náš Twitter či Facebook.

28.11.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?