Finlord Sněmovna financí

Investiční lekce z minulosti: srpen 2007

10.8.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finanční krize 2007

Máme rádi jednoduché investiční lekce z minulosti. Jednu takovou připravila agentura Bloomberg. Přesně před jedenácti lety se banka BNP Paribas rozhodla zmrazit tři fondy zaměřené na trh subprime hypoték. Tuto událost lze považovat za určitý počátek globální finanční krize 2007 až 2009, která se do paměti národů zapsala jako jedna z největších krizí v historii lidstva. Investoři přišli za pár měsíců o spoustu peněz a nejednoho finančníka to poznačilo na celý život. I teď, více než dekádu po krizi, můžeme zejména mezi veterány finančních trhů slyšet obavy z podobného scénáře.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.

 

Následující graf akciového indexu Dow Jones Industrials Average ukazuje vývoj několik let před krizí (býčí trhy od roku 2002 do 2007), pád od 2007 do poloviny 2009 a pak obnovení býčího trhu později v roce 2009. Srpnové rozhodnutí BNP Paribas způsobilo mírnou korekci indexu z 14 000 na 13 000, ale pak ještě nastal do října 2007 jeden nárůst nahoru na nová historická maxima. Pak už index jenom padal s několika přestávkami, až na dno na úroveň 6500 bodů. To bylo o 53 % méně oproti vrcholu.

 

akcie v roce 2007

 

Pokud jste už tehdy působili na finančních trzích, tak si určitě pamatujete tu obrovskou negativní náladu, která se trhem šířila. Nebylo možné uniknout, i když jste se jako investoři snažili držet pravidla o dlouhodobém investování. Jen si představte, že dnes opět vypukne krize a až do počátku roku 2020 nesledujete každý den v médiích a v informacích od rodiny, kamarádů, kolegů v práci nic jiného, jen to, že zase padly trhy o několik procent, že opět zkrachovala nějaká banka, že se Chicago mění na město duchů, že míra nezaměstnanosti v ČR stoupá k 7 %. Obrovská panika, stres, strach investorů z budoucnosti se na pár řádcích textu jenom stěží popisuje a kdo to nezažil, nepochopí.

 

Nemůžeme se pak divit, že uvedené období pořád zanechává svoji stopu. Teď je srpen 2018 a uplynulo 11 let od počátku uvedeného období. Pokud jste tehdy měli 30 let, tak teď máte 41, pokud vám bylo 50, tak teď máte 61, pokud jste v roce 2007 opouštěli základní školu, tak teď možná končíte doktorandské studium na vysoké škole.

 

Co se na finančních trzích stalo za těch 11 let? Po předešlých řádcích vás následující údaje možná docela překvapí. Americké akcie zhodnotily o 149 %. Ano, i navzdory pádu o více než 50 % mají teď akcionáři amerických firem o 149 % více. Globální akcie zhodnotily o 87 %, akcie rozvíjejících se trhů o 35 %. Komodity ztratily 49 %, euro oslabilo o 15 %.

 

výkonnost aktiv 2007 až 2018

 

Investiční lekce je tedy celkem jednoznačná. Pokud máte dlouhý investiční horizont, což má prakticky každý člověk, který se chystá do penze až za 10 let, tak se nemusíte obávat nějakého krátkodobého propadu na akciových trzích. Existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že za dalších 11 let v roce 2029 bude hodnota akcií mnohem výše oproti současnosti. Naučme se říkat plný příběh, nejenom bulvární příhodu s extrémní hodnotou. Bulvár končí v koši, hodnotné příběhy v národní knihovně.

10.8.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Michal napsal:

  Díky za zajímavý článek. Jenom mi u tohoto ,,plného příběhu“ kromě A (po propadu přišel dlouhý a výrazný růst) chybí B – co tento růst zapříčinilo? Nemůžu si pomoci ale jako nejvýznamnější důvod vidím extrémní koordinovanou politiku centrálních bank – úroky na nulu a zaplavit trh penězi. A otázka zní – bude tohle kouzlo fungovat i příště?

  admin napsal:

  Dobrý den, děkujeme za podnět do diskuze. O dlouhodobých či krátkodobých důvodech růstu nebo poklesu cen akcií by se asi dalo diskutovat hodiny. To, co jste napsal, je určitě pravda. Centrální banky hodně podpořily trhy. Nicméně zásahy monetárních či vládních institucí do vývoje trhů byly přítomné vždy – vzpomeňte na Greenspan put, záchranu v roce 1998 po pádu LTCM či koordinovanou intervenci proti slabému dolaru počátkem 90. let. Takto bychom mohli pokračovat do minulosti dekádu po dekáde a zjistili bychom, že centrální banky nebo vlády intervenují na trzích skoro pořád. Jen se na to zapomíná.
  V roce 2007 bylo nominální HDP USA kolem 14,5 bilionu USD. Teď je 19,5 bil. USD. Velikost bilance FEDu byla kolem 1 bilionu, tedy 7 % z HDP. Teď je bilance FEDu cca 4 biliony, tedy 21 % z HDP. Do roku 2020 se čeká snížení na 3 biliony (15 % současného HDP) a v roce 2022 na 2 bilony (cca 10 % ze současného HDP, které ale v roce 2022 bude určitě vyšší). Jinými slovy pokud do roku 2022, tedy za 4 roky, nepříjde do USA větší krize, při které bude nutné opět nalét do ekonomiky spoustu peněz, tak se kapacita kouzla s novými penězi nafoukne na velikost ze začátku krize v roce 2007. Letos ani příští rok se v USA krize nečeká.

  Anonym napsal:

  Drobná chybka v článku. Top byl v říjnu 2007.

  admin napsal:

  Děkujeme za upozornění, opravili jsme to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?