Finlord Sněmovna financí

Facebook: problémy a příležitosti

31.7.2018

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
facebook

Facebook je fenomén s geniálním byznys modelem. Minulý týden akcie Facebooku zažily nejhorší den v jejich historii, když se propadly o 19 %. S poklesem se snížila tržní kapitalizace společnosti Facebook o zhruba 120 mld. USD. Dosud žádná americká společnost nezaznamenala v historii denní pokles své hodnoty o více než 100 mld. USD.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy.

 

Za propadem akcií stojí oznámení výsledků za druhé čtvrtletí 2018 a postupné zvyšování nákladů už v současnosti a v budoucnosti na zabezpečení systémů a jiných věcí, které souvisí s problémy, kterým Facebook čelil v posledním období.
Jak vyplývá z výroční zprávy Facebooku, tak tržby společnosti za druhé čtvrtletí 2018 činily 13,23 miliardy dolarů, původní odhady přitom hovořily o 13,35 miliardách. Naposledy společnost minula své cíle v prvním čtvrtletí roku 2015, od té doby své investory vždy jen pozitivně překvapila. Nejvíce tržeb společnost generuje v USA a pak v Evropě. Do budoucna se očekává, že tržby potáhne Asie, kde ještě Facebook má víceméně pole neorané. Všimněte si i na grafu níže, kdy se meziročně zvýšily tržby z Asie-Pacifiku z 1,56 miliard USD na 2,31 miliard USD. Facebook generuje přes 90 % tržeb z reklamy. Zbytek je z jiných služeb, například z Oculus Rift.

 

tržby facebook

 

Počet uživatelů Facebooku stále roste a to i přes nedávný největší skandál v historii této sociální sítě. Ve druhém čtvrtletí 2018 stoupl počet uživatelů Facebooku na 2,23 miliardy, přičemž se také zvýšil meziročně počet denních aktivních uživatelů o 11,4 % na 1,47 miliardy.
Facebook počet uživatelů

 

Facebooku ve druhém čtvrtletí poklesla provozní marže. Ta se snížila na 44 % oproti 47 % ve druhém čtvrtletí 2017. Společnost tedy nyní pociťuje tlak svých výdajů, které vynakládá na moderování obsahu na Facebooku.

 

provozní marže Facebook

 

Také free cash flow, tedy volné hotovostní prostředky, se Facebooku propadly o polovinu, což souvisí s tím, že společnost musela na nátlak americké vlády najmout více lidí, kteří kontrolují obsah na sociální síti.

 

Facebook free cash flow

 

Čistý zisk Facebooku roste. Ve druhém čtvrtletí 2018 činil čistý zisk společnosti 5,1 miliard USD, oproti druhému kvartálu 2017 se jedná o nárůst o 66,7 %.

 

 

Facebook čistý zisk

 

Zisk na akcii také roste. Ve druhém čtvrtletí 2018 činil zisk na akcii 1,74 USD.

 

 

zisk na akcii Facebook

 

Facebook v letošním roce očekává zpomalení tempa růstu příjmů. Společnosti hlavně vzrostou náklady na zabezpečení systémů. Anualizovaně v roce 2017 vzrostly kapitálové výdaje o 52 % na 6,7 miliard USD. Ve druhém čtvrtletí 2018 už jsou kapitálové výdaje 3,4 miliardy USD oproti 1,4 miliardy USD ve Q2 2017. Pokud kapitálové výdaje porostou v dalších kvartálech takovýmto tempem, tak rozhodně překonají rok 2017.

 

kapitálové investice Facebook

 

I přes skutečnosti uvedené výše zůstává Facebook nadále fundamentálně silnou společností, která má své výsostné postavení na trhu. Výborné na Facebooku je to, že nemá žádný dluh a dokáže velmi rychle dělat akvizice konkurenčních firem, které by mohly ohrozit jeho postavení, podobně jako Instagram, který Facebooku šlapal na paty a pak jej Facebook jednoduše skoupil, aniž by se zadlužil, jelikož Facebook disponuje velkou hotovostí. Facebook má skutečně geniální byznys, který je založený na příbězích obyčejných lidí. Díky tomu mohou firmy svou reklamu nádherně zacílit na své potenciální zákazníky, jelikož uživatelé své data nenuceně dávají tomuto nenásilnému gigantu zdarma k dispozici. Také ani GDPR či jiné legislativní omezení nemohou Facebook ohrozit, ba naopak ještě mu pomohou, jelikož podobná legislativa akorát zlikviduje slabší konkurenci. Ono je to tak trochu jako s bankami, kdy se křičelo před krizí too big to fail v krizi byl šrumec a po krizi začala vznikat robustní legislativa, což vedlo k likvidaci konkurence a velkým bariérám v odvětví no a dnes tu máme ještě větší a mocnější banky.

 

Na závěr ještě jeden graf, který ukazuje celkovou útratu za online reklamu. Do roku 2020 by se mělo za online reklamu nejvíc utratit na Googlu a pak následně na Facebooku.

online reklama Facebook

31.7.2018

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    Souhlas. Navic lidi sou na nem uz zavisli a na zavislosti se vydelava nejsnaze. Nekteri pouzivaji i to „Prihlaseni pomoci Facebooku“, takze FB tady bude jeste hodne dlouho a tenhle pokles je spis prilezitost k nakupu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?