Finlord Sněmovna financí

Nová technologická bublina? Ale kdepak

22.6.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
technologické akcie

Prudký nárůst cen technologických akcií v posledních letech vyvolal mezi investory obavy, že se v tomto sektoru vytváří nová bublina. Přeci jen se podíl technologií na tržní kapitalizací indexu S&P 500 zvýšil na téměř 25 %. V období bubliny byl podíl více než 30 %. Roste tedy sektor do astronomických výšek?

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

Sledování cen a tržní kapitalizace může značně mást. Analytici J.P. Morgan srovnali podíl technologických akcií na tržní kapitalizaci akciového indexu s příspěvkem k zisku ze strany technologických firem.

 

bublina

 

Uvedený graf ukazuje, že současná situace v technologickém sektoru je diametrálně jiná oproti „bublinovým“ rokům. Podíl na tvorbě celkového zisku je prakticky stejný jako podíl na tržní kapitalizací na úrovni 25 %. V roce 2001 byl podíl technologií na tržní kapitalizaci přes 30 %, ale podíl na tvorbě zisku byl jenom poloviční, tedy 15 %.

 

Pokud poměříme tržní kapitalizaci a zisky, tak dostaneme P/E poměr. Následující graf od State Street Global Advisors ukazuje P/E poměr technologických akcií, dlouhodobý průměr a standardní odchylku od průměru. P/E sektoru je prakticky na dlouhodobém průměru.

 

technologická bublina

 

Technologické firmy postupně zvyšují svoji sílu a dopad na ekonomiku. Jejich produkty a služby jsou pro řadu společností z jiných sektorů nepostradatelné. V rámci technologií sledujeme ještě jeden významný trend, a to je postupné rozdělování sektoru na velmi výkonné firmy (v současnosti kupříkladu Microsoft, Amazon) a ty mnohem méně výkonné (kupříkladu IBM). Při selekci jednotlivých společností tak musí investoři pečlivě zkoumat fundamentální informace.

22.6.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?