Finlord Sněmovna financí

Rychlý růst zisků drží valuace na uzdě

10.5.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Růst zisků v USA a valuace

Silný ekonomický rozmach v posledních pár letech zapříčinil, že americkým společnostem rychle rostou zisky. To bylo způsobeno zvýšeným objemem prodaného zboží a služeb a také rostoucími maržemi. Taktéž přispěla daňová reforma v USA. Jaké je srovnání s obdobím internetové horečky?

 

Chcete zdarma získat několikaměsíční seriál s našimi investičními myšlenkami a postupy? Přihlaste se do newsletteru.

 
Na grafu níže je růst zisků za 12 měsíců (modrá křivka) a očekávané zvýšení zisků v následujících 12 měsících (černá křivka). V období 2015/16 jsme mohli ještě pozorovat poměrně nízké tempo růstu zisků. Tempo růstu zisků se postupně zvyšovalo s tím, jak se uzdravovala americká ekonomika. Pokud se podíváme na černou křivku, tak ta indikuje, že v následujících 12 -ti měsících mají růst zisky firem z akciového indexu S&P 500 meziročně o přibližně 20 procent.

 
SP500 rust zisku

Na následujícím grafu je indikátor, který ukazuje predikci průměrného dlouhodobého růstu, respektive se jedná o dlouhodobý očekávaný růst zisků. Jak ukazuje graf, tak v současnosti je indikátor mnohem výše oproti období před finanční krizí, ovšem nejvýše byl v období internetové horečky na přelomu tisíciletí.

 
SP500 dlouhodoby rust zisku

 

Ačkoliv situace vypadá z hlediska cen akcií podobně jako v období internetové horečky, tak tomu tak úplně není. Rozdíl je v tom, že v období internetové horečky rostly valuace mnohem rychleji než zisky. Řada technologických společností je teď navzdory významnému zvýšení cen akcií ohodnocena celkem příznivě.

10.5.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ