Finlord Sněmovna financí

Emise podnikových dluhopisů na novém rekordu

14.5.2018

11 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
emise podnikových dluhopisů

Ve světě můžeme v posledních pár letech pozorovat úvěrový rozmach. To je koneckonců pro konjunkturu typické s tím, jak se snaží společnosti expandovat. Obrovský dluhopisový boom můžeme sledovat zejména v USA. Tamní společnosti emitují dluhopisy jako o závod, přičemž emise podnikových dluhopisů se v roce 2017 dostala na nové maximum. Rovněž kumulativní velikost dluhopisového trhu výrazně roste. První se zaměříme na stěžejní grafy o stavu trhu. A na závěr si připomeneme praktickou záležitost, jak jednoduše ohodnotit dluhopisy, neboť řada čtenářů Finlord webu investuje do dluhopisů.

 

 

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

 

 

Před krizí v roce 2007 dosáhla emise podnikových dluhopisů 969 miliard USD. Za dva roky poté v roce 2009 už emise amerických podnikových dluhopisů pokořila hranici 1 bilion USD. A prakticky od té doby se postupně každým rokem zvyšoval objem emisí. V roce 2017 dosáhly emise korporátních dluhopisů rekordního objemu a to 1,7 bilionů USD, přičemž letos už bylo emitováno dalších 563 miliard USD.

 

emise dluhopisů

 

Junk bondů neboli dluhopisů se spekulativním ratingem bylo v období 2012-2014 každý rok vyemitováno více než 300 miliard USD. Od roku 2015 se tempo emisí junk bondů uklidnilo.

 

dluhopisy se spekulativním ratingem

 

Následující graf je velmi důležitý, protože ukazuje, že banky mají dostatek kapitálu a půjčují firmám. Bankovní půjčky firmám v USA činily v roce 2017 téměř 1 bilion USD. V roce 2018 už velikost trhu bankovních půjček překonala hranici 1 bilion USD.

 

bankovní půjčky

 

Míra defaultů ve světě se od finanční krize drží na relativně nízkých úrovních. Nicméně od konce roku 2014 zaznamenaly energetické společnosti až 20 % mírů defaultů. To bylo způsobeno nízkou cenou ropy. S rostoucí cenou ropy se situace uklidnila a v současnosti je míra defaultů u energetických společností pod 10 %.

 

firemní bankrot

 

Pokud se zaměříme na zadluženost dle tržní kapitalizace, tak jednoznačně vedou small caps, společnosti s malou tržní kapitalizací. Jejich dluh k EBITDA v současnosti dosahuje 3,4 násobku. Společnosti se střední tržní kapitalizací mají dluh k EBITDA na úrovni 2,4 násobku. Čím větší společnost, tak tím je konzervativnější. Nejnižší dluh k EBITDA tedy mají large caps, tedy společnosti s velkou tržní kapitalizací.

 

zadluženost dle tržní kapitalizace

 

Graf níže ukazuje jaká je kumulativní velikost dluhopisového trhu. Celkový objem dluhopisového trhu markantně roste. Kumulativní objem dluhopisů s investičním ratingem se už vyšplhal na 6 bilionů USD, přičemž ještě před finanční krizí se objem pohyboval okolo 2 bilionů USD. Kumulativní objem dluhopisů s BBB ratingem je nyní 3 biliony USD a kumulativní objem dluhopisů se spekulativním ratingem činí 1,3 bilionu USD.

 

dluhopisy

 

Navzdory tomu, že celkový objem dluhopisového trhu stále roste, tak míra defaultů je velmi nízká a to právě vzbuzuje u investorů důvěru, která pravděpodobně nepomine do konce letošního roku. Pokud se budou úrokové míry nadále zvyšovat, tak by se mohla zvýšit i míra nesplácení půjček, nicméně tento jev by se měl projevit spíše až po zvýšení průměrných úrokových sazeb o minimálně 1-2 procentuálních bodů.
Na českém trhu se objevuje obrovské množství korporátních dluhopisů. Bohužel značné množství emisí jsou od finančně nekvalitních společností, kterým je dobré se vyhnout. Pro čtenáře Finlord portálu jsme připravili návod, jak jednoduše ohodnotit dluhopisy:
JAK OHODNOTIT DLUHOPISY JEDNODUŠE. ČÁST 1.
JAK OHODNOTIT DLUHOPISY JEDNODUŠE. ČÁST 2.

14.5.2018

11 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL