Finlord Sněmovna financí

Financování firem a krytí úrokových nákladů

12.4.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Financování firem a úrokové náklady

Jak se v posledních letech vyvíjelo financování firem v USA? Zhoršila se finanční stabilita amerických společností? A jaké mají krytí úrokových nákladů?

 

Nízké úrokové sazby a ekonomická expanze způsobily v USA velký zájem ze strany společností o dluhové financování a to především ve formě korporátních dluhopisů, ale také i pomocí sekuritizovaných cenných papírů (např. hypoteční zástavní listy).

 

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

 

Graf níže z dílny JP Morgan ukazuje podíl hotovosti firem v procentech na krátkodobých aktivech. Od finanční krize hotovost společností rostla a používala se na nákup provozních aktiv. Zhruba od roku 2015 se růst hotovosti zastavil, jelikož firmy začaly používat hotovost především na splátky závazků, které se jim zvýšily.

 

hotovost

 

 

Na grafu níže je korporátní dluh nefinančních společností v procentech na HDP. Ve čtvrtém čtvrtletí 2017 dosáhl korporátní dluh nefinančních společností poměru 45,3 % k HDP, což je prakticky více než v roce 2007 a vůbec nejvíce od roku 1951. Společnosti v USA využívají především financování pomocí korporátních dluhopisů. Korporátní dluhopisy dosahují poměru zhruba 25 % k HDP. Ostatní financování, což jsou sekuritizované cenné papíry dosahují poměru zhruba 15 % K HDP. Zbytek jsou pak bankovní půjčky, které dosahují poměru zhruba 5 % k HDP. Ještě v 90 letech bylo půjčování firmám ze strany bank vyšší, nicméně přísnější regulace zatlačila na banky, aby se zbavovaly rizik. V současnosti je v USA trend takový, že banky půjčují nebankovým úvěrovým institucím a ty pak následně půjčují firmám. Takže nepřímo participují na korporátním dluhovém financování.

 

financování firem

 

 

Níže graf ukazuje poměrový ukazatel EBIT/úrokové náklady. Tento poměrový ukazatel ukazuje, jaké mají společnosti krytí úrokových nákladů. Pokud má společnost vyšší úroky a klesá jí poměr EBIT k úrokům, tak se jí zhoršuje finanční stabilita. A tedy čím víc křivka klesá, tak tím je to horší. Pokles křivky můžeme pozorovat od roku 2015. V březnu 2018 poměrový ukazatel dosáhl 6,9 násobku.

 

krytí úrokových nákladů

 

Pokud investujete stejně jako my na P2P platformách, přes které se financují podniky (třeba Bondster, Fundlift, Mintos, Estateguru, FundingSecure, MoneyThing, Lendy a další) anebo nakupujete firemní dluhopisy (veřejné anebo neveřejné emise), tak se také pohybuje v oblasti přímých půjček firmám. Jedinou možností, jak získat expozici vůči tomuto aktivu a zároveň mít přijatelné riziko, je pak analýza daných společností a široká diverzifikace do půjček na různých platformách a různým emitentům. Samozřejmě tato tématika se také týká i společností, které se obchodují na burze, u nichž je opět nutné hlídat zadlužení, jelikož v krizi se může vysoké zadlužení vymstít – to jsme si koneckonců ukázali v analýze Lear Corporation.

12.4.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS