Finlord Sněmovna financí

Export americké ropy dosáhl maxima

6.4.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
export ropy

Ve Spojených státech už stoupla produkce ropy na rekordních 10,4 milionu barelů ropy. Tím se Spojené státy americké posunuly na druhou příčku největších producentů ropy na světě. V nejbližších měsících lze očekávat další zvyšování americké produkce, jelikož tamním těžebním firmám se při současné ceně oplatí ropu produkovat. Dle odhadu analytiků je při těžbě z amerických břidlic stále volná kapacita ve výši až 1 milion barelů ropy denně. Tato kapacita bude postupně spouštěná, jelikož při ceně ropy nad 60 dolary za barel se vyplatí těžba ropy z řady nekonvenčních zdrojů. Počet aktivních vrtných zařízení v USA se rychle zvyšuje. Američtí těžaři uvádí, že při současné ceně ropy by se produkce ze Spojených států mohla do konce roku zvednout na 11 milionů barelů ropy denně. Export ropy ze země určitě poroste.

 

Následující obrázek ukazuje srovnání produkce ropy v Rusku, USA a Saudské Arábii:
201804 produkce ropy

 

Zásoby ropy v USA, které jsou největším spotřebitelem této komodity na světě, poprvé od září 2014 poklesy pod pětiletý průměr. A to i navzdory tomu, že americká produkce stoupla na rekordních 10,4 milionu barelů ropy denně.

 

201804 zásoby ropy v USA

 

Zákaz exportovat ropu zavedly Spojené státy po ropné krizi (1973-1974). Pár let zpět před zrušením tohoto zákazu vyvážely až půl milionu barelů denně, zejména z Aljašky a několika dalších míst, kde to vláda povolovala, a to především do Kanady. V současnosti USA exportují zhruba 2,3 milionu barelu ropy denně, čímž tedy americký export ropy dosáhl maxima. Zvyšující se export z USA by patrně mohl zajistit lepší vyhlídky americkým těžařům ropy z břidlicových ložisek a také by mohl USA zajistit větší vliv na světovém energetickém trhu.

 

201804 export ropy z USA

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

6.4.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ