Finlord Sněmovna financí

ECB a program kvantitativního uvolňování

24.4.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ECB

Není to dávno, co Evropská centrální banka (ECB) přistoupila ke snížení objemu nakupovaných dluhopisů, které by měly probíhat do konce září 2018, což je další krok k potupnému ustupování od dlouhého období kvantitativního uvolňování. Nicméně v nadcházejícím období členové Evropské centrální banky budou muset zvážit řadu ekonomických ukazatelů.

 

Evropské ekonomiky sice rychle expandují, ale na druhé straně se objevuje několik problémů v podobě americké protekcionářské politiky a nárůstu nákladů dluhového kapitálu. Pokud ECB přistoupí k utahování expanzivní politiky, tak by to mohlo mít dopad na euro. Pokud by euro posílilo, tak by to v kombinaci s obchodní válkou nebylo žádoucí pro exportéry ze zemí eurozóny.

 

Nezapomeňte se přihlásit do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál investičních myšlenek.

 

Jisté obavy můžeme pozorovat také na makroekonomických indexech. Například Index ZEW, který ukazuje sentiment ekonomických očekávání Německa, od počátku roku 2018 klesá.

 

Index ZEW sentiment ekonomických očekávání Německa

 

Index ekonomických překvapení od počátku roku rovněž klesá, přičemž v současnosti dosahuje záporných úrovní.

 

Index ekonomických překvapení

 

ECB snížila měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur

 

Celková aktiva ECB v prvním čtvrtletí 2018 činila 4,5 bilionu eur. Od ledna 2018 byl měsíční objem nákupů dluhopisů snížen na 30 miliard eur z předchozích 60 miliard eur. Ve výhledu do budoucnosti tedy Evropská centrální banka snížila důraz pro kvantitativní uvolňování (QE).

 

ECB kvantitativní uvolňování

 

Depozitní sazba v eurozóně činí – 0,4 %, což znamená, že komerční banky musí za uložení peněz u Evropské centrální banky platit. Cílem totiž je, aby komerční banky více půjčovali a ne ukládaly. Následující graf ukazuje výhled pro depozitní sazbu, která by se měla od prvního kvartálu 2019 postupně zvyšovat, přičemž ze záporu by se měla dostat až ve čtrvtém kvartále 2019.

 

Depozitní sazba

 

 

ECB není nucena rychle stahovat kapitál z trhu. Nicméně Evropská centrální banka bude postupně nucena ukončit kvantitativní uvolňování, protože nabídka dluhopisů už se významně snížila. Čili ECB by mohla spíše delší dobu ponechat nízké úrokové sazby.

24.4.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ