Finlord Sněmovna financí

Naše investice v prosinci 2017: +1 %

2.1.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
201712 Finlord portfolio

Naše investice vygenerovaly v prosinci aktivy vážený průměrný zisk 1 %. Za celý rok 2017 jsme zaznamenali zhodnocení portfolia na úrovni 9,6 %. Cíl z počátku roku zhodnotit portfolio o přibližně 10 % jsme tedy dosáhli. Které příběhy z finančních trhů byly v loňském roce nejzřetelnější a na co se připravujeme v roce 2018? Proč si myslíme, že koncem letošního roku budou Češi i Slováci ještě spokojenější?

 

Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.

 

Jak dopadl prosinec?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 1 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme USD/CZK a EUR/CZK. Pár GBP/CZK máme částečně zajištěný.

 

20171231 Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

Poznámka k EstateGuru a FundingSecure: úroky jsou většinou připsány až při splatnosti úvěru.

 

Naše portfolio je široce diverzifikované, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Právě rozkládání peněz do různých aktiv je jedna ze stěžejních metod, jak lze v dlouhém období minimalizovat výkyvy hodnoty portfolia, i když jsou využívány především dynamické aktiva. Následující graf ukazuje kumulativní výkonnost našeho portfolia od ledna 2016, kdy jsme výsledky začali publikovat. Z 24 měsíců byl jenom jeden ztrátový.

 

201712 Finlord portfolio od 2016

 

2017: rok, kdy se vzbouřili „ajťáci“

 

Není nutné zdůrazňovat prudký nárůst významu technologií, což je trend, který sledujeme už několik let. Letos ale naplno propukla vzpoura „ajťáků“, kteří odmítají dosavadní poměry ve společnosti. Kryptoměny se staly jakýmsi symbolem svobody a nové éry. Tržní kapitalizace kryptoměn se vyšplhala na 600 miliard dolarů, což řadě finančníků absolutně nedává smysl. Proč? Klasická vnitřní hodnota založená na produktivních schopnostech se u kryptoměn jenom stěží hledá. Jejich hodnota je spíše v tom, že lidé při jejich nákupu získají pocit osvobození až anarchie. Není divu, že na zdi pražského Paralelního Polisu visí dva nápisy: Institute of Cryptoanarchy a Liberate. Teď je jenom otázkou, jak dlouho si kryptoměny udrží tento svůj statut a jak se změní celá společnost pod tlakem nových myšlenek.

 

V historií se společenské rebelie projevovaly různě: třeba obrovskou poptávkou po drogách v 70. letech, rozpadem komunistických zemí v 80. letech, či významným zhodnocením uměleckých děl od druhé poloviny 90. let do roku 2008. Následující graf časopisu The Economist ukazuje prudký nárůst indexů cen umění a srovnání akciovým indexem od roku 1995 do roku 2010.

 

umění vs akcie

 

Pokud se podíváme na váhy jednotlivých sektorů na akciových indexech, tak jasně rozeznáme návrat technologických firem na výsluní. Už od roku 2009 má tento sektor největší podíl na indexu S&P 500. Momentálně tvoří technologické firmy pětinu zmíněného indexu. V období od roku 2002 do roku 2008 měly největší podíl na americkém akciovém indexu finanční firmy, proto nás nemůže ani překvapit prudký nárůst cen umění v daném období. Bankéři si hodně zakládají na tom, že do svých sídel a trezorů nakupují umělecké předměty. Většina bankéřů sice umění vůbec nerozumí, ale před hosty se přeci musí něčím chlubit. Povídání o vysokých úrokových maržích a poplatcích, které platí klienti, není ve společenské konverzaci až tak vhodné.

 

váhy sektorů v indexu SP500

 

Srovnání kryptoměn s uměleckými díly je celkem příhodné. Obraz od Picassa má také prakticky nulovou hodnotu z hlediska nějakého produktivního výnosu. Investoři jsou ale za něj ochotní zaplatit nechutnou hromadu peněz, protože pak získají pocit unikátnosti a odpoutaní od mainstreamové společnosti. Lidé se za každého režimu chtějí projevovat a odlišovat od bezejmenného stáda.

 

Z oblasti kryptoměn se k nám dostal jeden zajímavý příběh z reálného života, který krásně ilustruje změny ve společnosti. Mladý borec prodával na sídlišti marihuanu a další drogy. Před bitcoinem to byl pro lidi z jeho okruhu známých obyčejný dealer, který se vůbec nezajímal o společnost, politiku či kulturu. Brzy po zavedení bitcoinu začal tuto komoditu používat z bezpečnostních důvodů pro příjem a ukládání peněz. Díky prudkému nárůstu ceny vydělal miliony korun. S nárůstem objemu majetku se i značně změnilo vystupování mladého borce. Najednou se jako intelektuál začal zajímat o celý svět. Kde nastala změna? Začal snad ve velkém číst odborné knížky? Ne, vyšší objem majetku mu dodal sebedůvěru a ambici projevit svůj názor na společenské dění. A přestal marihuanu a jiné drogy prodávat? Ne, ani náhodou. Z obyčejného dealera se stal dealer-intelektuál.

 

Máme se bát technologické bubliny?

 

Rozdíl oproti roku 2000 je v tom, že mnohé technologické společnosti se nachází ve výborné finanční kondici. Apple, Microsoft nebo Google jsou konzervativněji ohodnoceny než leckterá firma z klasické ekonomiky. A nejedná se jenom o současnou finanční situaci, nýbrž i výhled je pro IT korporace velmi příznivý. Firmy z jiných sektorů nebo také veřejný sektor musí kvůli zvyšování své vlastní produktivity čím dál více využívat nové technologie. To znamená, že jsou čím dál závislejší od jejich dodavatelů. Stačilo, že virus WannaCry napadl počítače s operačním systémem Windows a ve Velké Británii musela být zrušena řada chirurgických operací, aerolinky Latam nemohly vyslat své letadla a Deutsche Bahn měla několik hodin problémy na železnici. Ani jedna z uvedených firem po útoku nepřešla do starého analogového světa, ale ještě více investovaly do IT vybavení.

 

Způsobí automatizace nárůst nezaměstnanosti?

 

O tom silně pochybujeme. Ano, roboti by měly nahradit desítky milionů pracovních pozic, a to především u rutinních činností. To je ale spíše příležitost než hrozba. Lidem se uvolní ruce na to, aby dělali kreativnější činnosti ve vědě, umění, řemeslech. Pro ČR i SR jsou extrémně důležité automobilky a další strojařské společnosti, které na automatizaci přešly už dávno. Navzdory tomu se oběma zemím nesmírně daří. V nejbližších měsících zde určitě zaznamenáme další snížení míry nezaměstnanosti a zvýšení platů.

 

Rok 2018 přinese řadu příležitostí

 

Hospodářský rozmach bude v ČR pokračovat i v roce 2018. ČNB sice trochu utáhne opasky, nicméně ekonomický vlak je tak silný, že se bude jenom pomalu zpomalovat. Co se týče cen aktiv na finančních trzích, tak ty jsou na relativně vyšších úrovních. Pravděpodobnost korekce je proto celkem vysoká. Zkušení investoři se ale krátkodobého poklesu neobávají, jelikož budou mít možnost nakoupit kvalitní aktiva levněji. Volné hotovosti mají investoři nadále dostatek.

 

V roce 2018 se určitě ještě více rozjede i evropské P2P investování. Důvodem jsou dosavadní vysoké výnosy, nízký počet problémových subjektů a vysoká poptávka domácností a firem po úvěrech. Z hlediska opatrnosti ale bude lepší investovat do krátkodobějších několikaměsíčních kreditních instrumentů a nabídek s nižším rizikem nesplácení.

 

A jaký investiční výsledek chceme v letošním roce dosáhnout? Myslíme si, že roční výnosnost 10 % je opět dosažitelná hranice i bez výraznějšího zvyšování rizika našeho portfolia.

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

 

Obrázky našich výkonností z platforem:

 

Investice v Interactive Brokers (v CZK):

1712 Finlord portfolio IB

 

Mintos (v EUR):

201712 Finlord portfolio Mintos

 

Twino (v EUR):

201712 Finlord portfolio Twino

 

Viventor (v EUR):

201712 Finlord portfolio Viventor

 

Lendy (v GBP):

201712 Finlord portfolio Lendy

 

MoneyThing (v GBP):

201712 Finlord portfolio Moneything

 

Viainvest (EUR):

201712 Finlord portfolio Viainvest

 

RoboCash (EUR):

201712 Finlord portfolio Robocash

 

LinkedFinance (EUR):

201712 Finlord portfolio LinkedFinance

 

Swaper (EUR):

201712 Finlord portfolio Swaper

 

Bondster (CZK):

201712 Finlord portfolio Bondster

2.1.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    Zdravim
    Uz nebudu obrázky z web stranok? Docela to vzdy nabudilo…

    admin napsal:

    Díky za připomenutí. V rýchlosti jsme to zapomněli nahrát. Snad pořádně nabudíme do nového roku 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9% DLUHOPIS KR REAL NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY