Finlord Sněmovna financí

Býčí trhy jsou větší než medvědí trhy

16.1.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
býčí trh

Jak velké bývají býčí trhy, kdy ceny rostou, na akciových trzích? A naopak jak velké jsou medvědí trhy, kdy ceny padají?

 

Na následujícím grafu jsou velikosti vzestupů a poklesů akciového indexu S&P 500 od roku 1949 do konce roku 2016. Větší rozsah býčích trhů oproti medvědím trhům je patrný hned na první pohled. Kupříkladu v období od července 1990 do října 1990 poklesl index o 20 %, ale následně nastal až do března 2000 nárůst o 155 %.

 

Býčí trhy vs medvědí trhy

 

Při procentním vyjádření změny cen nesmíme zapomínat na to, jaká je báze, ze které se procenta počítají. Podívejme se teď na relativně krátké šestileté období od května 1970 do září 1976, v rámci kterého byly dva nárůsty a jeden pokles trhu. Nejdřív šly akcie nahoru o 74 %, následně poklesly o 48 % a pak nastal další růst o 74 %. Jaký byl výsledek investora, který měl peníze v akciích od počátku období do konce korekce? Výpočet je (1+74 %)*(1-48 %) – 1 = – 9,52 %, jinými slovy investor byl ve ztrátě přibližně 10 %. Při výpočtu kumulativní výnosnosti nesmíme procenta sčítávat, nýbrž navzájem násobit. Jaký byl pak výsledek po dalším bull marketu? (1+74 %)*(1-48 %)*(1+74 %) – 1 = 57,4 %.

 

Pravděpodobnost velkých ztrát je nízká

 

Investoři mají velký strach ze zopakování poslední finanční krize. Jaká je ale pravděpodobnost takovéto události dle historických dat? Jak ukazuje následující graf od Richard Bernstein Advisors, tak ztráta na 12měsíčním časovém okně nastala ve 25 % případů, ztráta ve výši 10 % a více nastala ve 13 % případů, atd. Ztráta o 50 % a více (v poslední krizi nastal propad o 52 %) nastala v 0,5 % času.

 

pravděpodobnost ztráty u akcií

 

Z psychologického hlediska se investoři mnohem více bojí ztráty než toho, že nezainvestováním peněz přijdou o potenciální výnosy. Proto budou vždy bedlivě zkoumat možnosti, jak se zajistit proti možné krizi, což jich ale bude limitovat při využívání tržních vzestupů. Přitom historie jednoznačně ukazuje, že období vzestupu cen jsou rozsáhlejší než období poklesů cen.

 

Přihlaste do našeho newsletteru a získáte další informace o dlouhodobě platných investičních myšlenkách a postupech.

 

16.1.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.