Finlord Sněmovna financí

Trh komerčních nemovitostí v ČR expanduje

30.11.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
průmysl

Na trhu českých komerčních nemovitostí nadále sledujeme velmi silný rozmach. Údaje poradenské společnosti Colliers International ukazují, že roste zájem o kancelářské i průmyslové prostory. Co se týče výnosností, tak pro investory je podobně jako ve druhém čtvrtletí nadále nejatraktivnější situace u průmyslových areálů. V tomto sektoru se výnosnosti pohybují nad úrovní 6 % p.a.. Naopak klesá výnosnost obchodních prostor na hlavních třídách.

 

výnosy nemovitostí ČR

 

Kancelářský trh letí vzhůru

 

Kumulativně za první tři čtvrtletí dosáhl dle Colliers International hrubý objem pronájmů meziročního nárůstu o 23 % na 389 300 m2. Čistý objem pronájmů za stejné období dosáhl 278 700 m2, což představuje meziroční nárůst o 46 %. Míra neobsazenosti nadále prudce klesá a momentálně je na úrovni 7,7 %. V posledním čtvrtletí by měly být dokončeny kancelářské plochy ve výši 88 300 m2. Více než polovina těchto ploch už je obsazena. Taktéž nové plochy naplánované na rok 2018 se daří rychle obsazovat, jelikož své nájemce už má přibližně pětina z nich.

 

neobsazenost kanceláře ČR

 

Průmyslových prostor je zoufale málo

 

Průměrná míra neobsazenosti průmyslových prostor poklesla o dalšího půl procentního bodu na 3,6 % na konci září. Přitom během 3. čtvrtletí bylo na trh dodáno zhruba 108 000 m2 ploch, kumulativně za devět měsíců pak 447 100 m2. Na konci 3. čtvrtletí bylo dle Colliers International ve výstavbě 681 000 m2 ploch, což je 18 % nárůst oproti minulému čtvrtletí (o 106 000 m2). Zhruba 296 700 m2 ploch by se mělo dokončit ve 4. čtvrtletí, avšak velká většina těchto prostor je již pronajata.

 

Trh komerčních nemovitostí dokládá výbornou kondici české ekonomiky

 

Uvedené údaje z trhu komerčních nemovitostí jednoznačně potvrzují výborný ekonomický stav v ČR. Ani v roce 2018 nelze zatím očekávat výraznější útlum. Colliers International sice upozorňuje, že zejména roste spekulativní výstavba průmyslových areálů. Nicméně zatím jsou i takovéto projekty plně pronajaty ještě před dokončením.

 

Následující graf od Komerční banky ukazuje, že prakticky všechny banky prognózují pro příští rok růst HDP v ČR o více než 2 %. Několik institucí očekává rozmach až o více než 3 %.

 

odhad růstu HDP

 

Pokud chcete získat tříměsíční seriál s našimi investičními postupy, přihlaste se do newsletteru.

30.11.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9% DLUHOPIS KR REAL NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY