Finlord Sněmovna financí

FONDY V ČR: INVESTICE LÁMOU REKORDY

22.11.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Praha

Fondy v ČR zažívají skvělé období. Jaký je vývoj majetku ve fondech? Které fondy jsou u Čechů oblíbené?

 

Ekonomice se daří, mzdy rostou a úspory domácností se hromadí. Nízké úrokové sazby u tradičních bankovních produktů, jako jsou spořicí účty a termínované vklady, donutily Čechy investovat do investičních fondů.

 

Pokud ještě neodebíráte náš newsletter, tak se do něj určitě přihlaste. Získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

 

Podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) vzrostl ve třetím čtvrtletí 2017 majetek, který mají Češi (domácnosti i instituce) uložený v investičních fondech nabízených v ČR, o 14 miliard na 470 miliard Kč. Z toho pak 81 % objemu majetku je drženo fyzickými osobami a 19 % je drženo právnickými osobami.

 

Graf č. 1: Vývoj majetku ve fondech, v mld. Kč (zdroj: AKAT ČR)

fondy

 

Investice do fondů vykazují dlouhodobě rostoucí tendenci, přičemž nyní se dostaly na historicky nejvyšší úroveň. Tato skutečnost svědčí i o tom, že Češi začínají mít čím dál tím větší důvěru k těmto regulovaným institucím a také se více přibližují ke kapitalistickému myšlení západních zemí.

 

Podílové fondy v ČR: investoři chtějí smíšené fondy

 

Podle dat AKATU ČR zůstávají favoritem investorů i nadále smíšené fondy. Dalšími oblíbenci pak jsou dluhopisové a akciové fondy. Pokud chce investor investovat do podílového fondu, tak by si měl rozhodně dát pozor na předplacené poplatky. Výkonnost investice v prvních letech je kvůli nim mizerná.

 

Srovnejte si podílové fondy »»

 

Graf č. 2: Rozdělení investic – domácí a zahraniční fondy (zdroj: AKAT ČR)

investice do fondu

 

Fondy kvalifikovaných investorů: poptávka po FKI je v ČR markantní

 

Velmi zajímavý je rozmach fondů kvalifikovaných investorů (hedge fondy) v ČR a obrovská poptávka po takovéto správě aktiv ze strany investorů.  Podle údajů AKAT ČR byla ke konci září 2017 výše objemu majetku spravovaného v FKI 125,74 mld. Kč. Počet fondů kvalifikovaných investorů v ČR pak činil téměř 200.

 

Graf č. 3: FKI – vývoj v počtu a objemu spravovaného majetku (zdroj: AKAT)

fond kvalifikovaných investorů

 

Fondy kvalifikovaných investorů jsou na západě velice rozšířené. Tento typ fondu může prakticky investovat do všeho. To je značný rozdíl oproti běžným podílovým fondům. Fondy kvalifikovaných investorů mohou mimo jiné investovat do „neobjevených“ investičních aktiv, jako jsou kupříkladu alternativní aktiva (pohledávky, umělecké předměty, majetkové podíly atd). V období nízkých úrokových sazeb mohou alternativní aktiva investorům nabízet velmi zajímavé zhodnocení.

 

Fond kvalifikovaných investorů je určen pro kvalifikované investory (FO i PO), kteří již mají zkušenosti s investováním a mají dostatečné zkušenosti potřebné pro posouzení rizik daných investic. Od poloviny minulého roku se Fondy kvalifikovaných investorů staly dostupnější i pro menší investory, jelikož se legislativně snížil objem počáteční investice do FKI ze zhruba 3,4 milionu Kč na 1 milion Kč.

 

Chcete se naučit, jak obezřetně investovat? Ve službě PORTFOLIO MANAŽER ukazujeme reálné postupy a prověřené metody. Nepouštějte se zbytečně do slepých investičních uliček.

22.11.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9% DLUHOPIS KR REAL NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY