Finlord Sněmovna financí

Výdaje na obranu a Lockheed Martin Corporation

1.9.2017

5 min.

1
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
lockheed martin produkt

Kterým zemím rostou nejvíce výdaje na obranu? A jaký je vývoj jednoho z nejvýznamnějších vojenských dodavatelů na světě Lockheed Martin Corporation?

 

Podle údajů Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum problémů míru (SIPRI) v roce 2016 vzrostly celosvětové výdaje na obranu poprvé od roku 2011. Celkem země v roce 2016 utratily za zbraně 1,686 bilionu USD, což je oproti roku 2015 nárůst o 0,4 %.

 

Globálně největší výdaje na obranu měly v loňském roce Spojené státy a to 611 miliard USD, což je 36 % z celosvětového objemu. Čína je druhá země s nejvyššími výdaji na obranu. V roce 2016 vynaložila 215 miliard USD na obranu. Rusko v roce 2016 zvýšilo své výdaje o 5,9 % na 69,2 miliardy USD a je tedy třetí zemí s největšími vojenskými výdaji.

 

Saudská Arábie byla v roce 2015 třetí zemí s největšími výdaji na obranu. V roce 2016 se propadla na 4. místo navzdory tomu, že hrála významnou úlohu ve válce v Jemenu.

 

Díky panujícímu napětí okolo Ruska vzrostly výdaje na obranu v roce 2016 o 2,4 % i v západní Evropě. V Itálii byl zaznamenán nejvýznamnější nárůst výdajů na obranu. Této evropské zemi totiž vzrostly výdaje v loňském roce až o 11 % na téměř 28 miliard USD.

 

Graf č. 1: 15 zemí s největšími výdaji na obranu v roce 2016 (zdroj: Statista)

výdaje na obranu

 

 

Jak se daří Lockheed Martin Corporation?

 

V tomto kontextu je zajímavé sledovat akcie jednoho z největších vojenských dodavatelů na světě. Jedná se o společnost Lockheed Martin Corporation (ticker: LMT). Americké ministerstvo obrany je nejvýznamnější zákazník této společnosti. Podle údajů americké administrativy 9,6 % všech vládních výdajů na služby a výrobky končí v Lockheed Martin.

 

Mezi produkty společnosti Lockheed Martin Corporation patří například: balistické rakety Trident, letouny F-16, Hercules a F-22 Raptor. Tato firma vyrábí také elektroniku, informační a elektronické systémy. Společnost se angažuje i v kosmonautice.

 

Tržby postupně rostou a v roce 2016 činily 47,25 miliard USD z předchozích 40,5 miliard USD. EBITDA stagnuje a čistý zisk společnosti v roce 2016 vyskočil na 5,3 miliard USD z 3,6 miliard USD v roce 2015. Čistá zisková marže v roce 2016 se vyhoupla na 11,2 %. Nicméně pokud by se vrátila zisková marže na historické úrovně, tak by čistý zisk poklesl až o 25 % a při zachování současné ceny by se P/E mohlo zvednout díky tomuto faktoru až na 30.

 

Dlouhodobý dluh společnosti je 14,2 miliardy, přičemž vlastní kapitál je 1,6 miliardy.

 

Tržní kapitalizace společnosti je 87,9 miliard USD. Jak už bylo zmíněno výše, tak Lockheed Martin má vyšší P/E 24, ovšem forward P/E je 21,5. Firma vyplácí dividendu ve výši 2,38 %. Od začátku roku 2017 akcie společnosti zhodnotily o 22,2 %. V rámci této firmy je důležité také zmínit, že Lockheed Martin postupně skupuje svoje akcie zpátky, což je faktor, který se zrcadlí na cenách akcií.

 

Graf č. 2: Vývoj akcií Lockheed Martin Corporation (zdroj: Yahoo)

Lockheed Martin Corporation

 

Výdaje na obranu mohou být i v tomto roce značné zejména díky eskalaci konfliktu s KLDR. To by se pak mohlo pozitivně odrazit na výsledcích firem zaměřené na vojenský průmysl, které jsou přímo napojené na vlády.

1.9.2017

5 min.

1
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    mir napsal:

    Skvělý tip

    admin napsal:

    Dobrý den, spíš se jedná o rozšíření informací k výdajům na obranu. LMT nám přišel jako ukázkový příklad k celému sektoru výrobců vojenské techniky. Na burze se obchoduje hned několik společností zaměřených na vojenské aktivity.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

NEZAPOMEŇTE SI ZDARMA STÁHNOUT INVESTIČNÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK