Finlord Sněmovna financí

Firmy vedené zakladateli byly výkonnější

13.9.2017

5 min.

1
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
businessman

Firmy, které vedou jejich zakladatelé, mají podle nedávného výzkumu lepší výkonnost akcií než ostatní společnosti. Důvod je spatřován zejména ve větším propojení zakladatelů s danou firmou než u najatého managementu, v rychlejším inovačním procesu firmy a v lepším vedení firmy. Investoři už mohou tento fenomén sledovat i pomocí speciálního ETF: Global X Founder-Run Companies ETF (ticker: BOSS).

 

Studie Bain & Company ukázala, že celková výnosnost akcií firem z indexu S&P 500, které jsou vedené zakladateli, byla od roku 1990 do roku 2014 mnohem vyšší než výnosnost ostatních akcií.

 

1709 Firmy vedené zakladateli

 

Vysvětlení tohoto fenoménu hledali analytici zejména v kultuře dané firmy. Dřívější studie ukázaly, že jenom 13 % zaměstnanců má osobní vztah ke své práci. Zbytek bere zaměstnání jen jako nutnou činnost pro přežití. Průzkum společností Happiness Works a Robert Half ve Velké Británii ukázal, že až 17 % zaměstnanců ve věku 35 a více let je ve svém zaměstnání nešťastných. U mladých lidí do 35 let je tento podíl na úrovni 9 %.

 

1709 nespokojenost zaměstnanců

 

Výzkumy také ukázaly, že u zaměstnanců s osobním zapojením do firmy je až několikanásobně vyšší pravděpodobnost samostatného řešení problémů. Také je u nich prokázána vyšší inovační činnost.

 

Výzkum Purdue University ukázal, že společnosti vedené zakladateli podávají v průměru o 31 % více patentových přihlášek než jiné firmy z indexu S&P 500. Taktéž bylo zjištěno, že zakladatelé ve vedení firem se nebojí vydat novou technologickou cestou, což pomáhá firmám udržet se v konkurenčním boji.

 

Z hlediska nákladů je velmi zajímavý údaj, že průměrná odměna pro šéfa–zakladatele je v průměru o 32 % nižší než pro šéfa–najatého manažera. Zakladatelé vědí, že musí šetřit na nákladech, i na svých odměnách. Taktéž se snaží své společnosti moc nezadlužovat, což znamená, že jejich společnosti mají o polovinu nižší ukazatel dluh/vlastní kapitál oproti jiným společnostem z indexu S&P 500.

 

Firmy v Global X Founder-Run Companies ETF

 

ETF fond Global X Founder-Run Companies ETF je velmi malé ETF s objem spravovaného kapitálu méně než 3,3 mil. Kč. Mezi deseti největšími pozicemi ETF je možné najít kupříkladu společnosti Nvidia nebo Square. Zbytek firem je pro české investory spíše neznámý. ETF bylo založeno letos 13. února. Od té doby zaznamenalo zhodnocení o 6,92 %, což je velmi podobné výkonnosti indexu S&P 500.

 

Global X Founder-Run Companies pozice

13.9.2017

5 min.

1
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ČETLI JSTE UŽ NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY Z P2P SVĚTA?