Finlord Sněmovna financí

Obrovská poptávka po zlatých ETF přichází z Evropy

10.8.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
zlaty budha

Jak se vyvíjela globální poptávka po zlatě? Jaký celkový objem byl zainvestován do zlatých ETF? Kolik zlata nakoupily centrální banky?

 

Podle dat WGC celosvětová poptávka po zlatě za druhý kvartál 2017 zaznamenala pokles o 10 % oproti stejnému období loňského roku na 953,4 tun. Za první pololetí globální poptávka zpomalila o 14 % na 2 003,8 tun.

Meziroční srovnání ovlivnil rekordní příliv do ETF v roce 2016. Poptávka po zlatu v tomto sektoru se po loňském růstu v prvním pololetí dramaticky zpomalila.

 

Zlato

 

Obrovská poptávka po zlatých ETF přichází z Evropy

 

Ve druhém čtvrtletí se celkový zainvestovaný objem do zlatých ETF zvedl o 56 tun. Ke konci června 2017 držely zlaté ETF 2 313 tun (92,4 mld. USD), což je nejvyšší údaj ke konci měsíce od října loňského roku. Za první pololetí došlo ke zvýšení o 167,9 tun. V porovnání s loňským rekordním rokem došlo k poklesu, ale i přesto zůstává poptávka ze strany investorů značná. Poptávku po investicích do zlatých ETF ovlivňovaly makroekonomické události, které se pojily zejména s monetární politikou centrálních bank, geopolitickým napětím a s vývojem ceny zlata.

 

Obrovská poptávka po zlatých ETF přichází z Evropy. V prvním pololetí došlo k přílivu o 76 %. Za posledních 18 měsíců došlo k prudkému nárůstu celkového zainvestovaného objemu do zlatých evropských ETF. Evropské zlaté ETF ke konci druhého čtvrtletí držely rekordních 977,7 tun.

 

ETF

 

Poptávka po zlatých ETF v USA během druhého čtvrtletí spíše kolísala a v Číně docházelo k odlivu ze zlatých ETF.

 

Poptávka po zlatých prutech a mincích zůstává utlumena

 

Poptávka po zlatých prutech a mincích se ve druhém čtvrtletí zvýšila o 13 % na 240,8 tun. Meziročně globální poptávka po zlatých prutech a mincích byla vyšší, nicméně zůstává poměrně utlumená.

 

zlaté mince

 

Výrazně silná poptávka po zlatých prutech a mincích přicházela hlavně z Číny, kde meziročně vzrostla o 56 % na 62,6 tun, dále pak z Turecka a Indie.

 

3 centrální banky nakupují zlato ve velkém stylu

 

Poptávka centrálních bank po zlatě se zvýšila o 20 % na 94,5 tun ve druhém čtvrtletí 2017. Nicméně zůstává pod pětiletým průměrem 135,2 tun. Za první pololetí dosáhla celková poptávka centrálních bank 176,7 tun.

 

Poptávku táhly menší počty centrálních bank. Jednalo se zejména o tureckou, ruskou a kazachstánskou centrální banku.

 

Centrální banka Turecka ve druhém čtvrtletí nakoupila 21 tun zlata. Jedná se o významné navýšení zlatých rezerv od 80. let.

Centrální banka Ruska zvýšila ve druhém kvartále 2017 své zlaté rezervy o 35,7 tun. Ke konci června dosáhly zlaté rezervy Ruska 1715,8 tun, což je nárůst o 17 %.

Centrální banka Kazachstánu nakupuje zlato 57 po sobě jdoucích měsících, přičemž ve druhém čtvrtletí 2017 vzrostly její zlaté rezervy o 11,3 tun. Kazachstánská centrální banka začala nakupovat zlato od roku 2012 a velikost její rozvahy se zvětšila o 167 tun na 279 tun.

 

Prodej zlata ze strany centrálních bank byl opět minimální. Za druhé čtvrtletí 2017 prodala Německá centrální banka ze svých zlatých rezerv 3,8 tun a to v rámci probíhajícího mincovního programu.

 

Globální poptávka po špercích se zotavila

 

Celosvětová poptávka po špercích ve druhém čtvrtletí 2017 se zvýšila o 8 % na 480,8 tun. Nicméně poptávka po špercích zůstává pod pětiletým průměrem 586,2 tun. Za první pololetí tohoto roku dosáhla pak poptávka po špercích 967,4 tun.

 

V druhém čtvrtletí tohoto roku se zvýšila poptávka po špercích v Indii o 41 % na 126,7 tun a naopak poptávka po špercích poklesla v Číně o 5 % na 137,7 tun.

 

zlaté šperky

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a kromě informací o stěžejní trendech na finančních trzích získáte i tříměsíční seriál s dlouhodobě platnými investičními myšlenkami a postupy.

 

10.8.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE