Finlord Sněmovna financí

Průmysloví roboti berou Zemi útokem

17.7.2017

3 min.

1
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
průmysloví roboti

Průmysloví roboti by měly v nejbližších letech zažít prudký nárůst nasazení ve výrobě. Jejich výhody jsou nesporné: provoz je levný, pracují přesně, nestávkují a nežádají o zvýšení platů. Společnost Loop Ventures odhaduje, že v roce 2020 by se globálně mělo prodat přes milion průmyslových robotů ročně. V loňském roce se jich prodalo téměř 300 tisíc. Jaké budou další trendy v této oblasti?

 

Tradiční vs. spolupracující průmysloví roboti

 

V roce 2016 se prodalo 289 tisíc tradičních robotů a 9 tisíc spolupracujících robotů. V roce 2025 by se mělo ročně prodat 858 tisíc tradičních robotů a 434 tisíc spolupracujících robotů. Jaký je v nich rozdíl?

 

Globální prodeje tradičních a spolupracujících robotů v tisících kusů, zdroj: Loop Ventures, Recode

průmysloví roboti

 

Tradiční průmysloví roboti vyžadují zkušeného programátora, který jim dokáže do paměti zadat všechny potřebné parametry pro výkon funkce. Průměrná prodejní cena je 44 tisíc USD, ale náklady na programátory dokážou pořizovací náklady zvednout i na 100 tisíc USD. Tito roboti jsou celkem nebezpeční pro lidi, jelikož neberou ohled na prostředí kolem sebe a jenom pořád dokola vykonávají naprogramovanou činnost.

 

Naproti tomu spolupracující průmysloví roboti mají zabudované pohybové a silové senzory, což znamená, že mohou pracovat v prostředí s lidmi. Dokážou totiž zabránit nebezpečným situacím. Taktéž jejich programování je relativně snadnější a flexibilnější, což snižuje cenu. Teď se v průměru prodávají za 29 tisíc USD. Spolupracující roboti tedy umožňují široké nasazení automatizace do výroby a v nejbližších letech se u nich očekává průměrný roční růst prodejů o 61 %.

 

Asie je Mekkou robotiky

 

Už teď se nejvíce průmyslových robotů prodává v Asii a podíl tohoto regionu na celkových prodejích je přibližně 65 %. Překvapující je možná informace o tom, že v nejbližších letech porostou zejména prodeje robotů v Číně, a to o 22,1 % ročně. Nejlidnatější země světa rychle expanduje a potřebuje vyrábět levně a v obrovských objemech. Čínští pracovníci také požadují vyšší mzdy, což znamená, že manažeři továren hledají jejich náhradu. V Japonsku a Koreji by se prodeje robotů měly zvýšit v průměru o 13 % ročně. V Severní Americe se očekává průměrný růst o 20 % a v Německu o 15 % ročně.

 

Nástup robotiky a dopad na společnost

 

Katastrofické scénáře z filmů Terminátor a Matrix jsou pořád jenom sci-fi. Spíš bychom se měli zaměřit na pozitivní dopady robotiky. Jejich schopnost výrazně snížit produkční náklady umožní, aby se pokročilé produkty dostaly i mezi méně majetné lidi. Stačí se podívat do automobilového sektoru. Současné vozy nižší střední třídy už mají takové prvky, které před dvaceti lety neměly ani luxusní vozy věhlasných značek.

 

Určitě je pravdou, že průmysloví roboti budou vytláčet určitou lidskou sílu. Tohoto vývoje se ale nemusíme obávat. Jenom se musí přizpůsobit vzdělávací procesy a školy musí žáky učit takovým dovednostem, které jsou při robotice potřebné. Nejsou potřeba jenom programátoři a údržbáři strojů, ale kupříkladu také kreativní pracovníci a zkušení prodejci. Roboti ještě dlouhou dobu nebudou ovládat kreativní činnosti.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte další informace z oblasti finančních trhů a údaje o makroekonomických trendech.

17.7.2017

3 min.

1
Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ČETLI JSTE UŽ NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY Z P2P SVĚTA?