Finlord Sněmovna financí

PŘÍPRAVA NA MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ

20.2.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
20170220_EURCZKforward

V listopadu minulého roku jsme poprvé avizovali, že se postupně začneme připravovat na měnové zajištění u páru EUR/CZK. V uplynulých třech měsících se situace kolem ukončení intervencí na české koruně poměrně zajímavě vyvinula. Zejména se výrazně zvýšil tlak spekulantů. Ekonomická situace v České republice je velmi optimistická a už neexistuje důvod pro umělé oslabování koruny. Investoři i ČNB to velmi dobře ví. My kurz EUR/CZK zajišťovat budeme a to i navzdory tomu, že koruna zpočátku ani nemusí výrazně zhodnotit.

 

V následující tabulce jsou uvedené mezibankovní náklady a náklady ušlé příležitosti dle doby zajištění. Náklady jsou pro přípravu na měnové zajištění stěžejní. Tabulku jsme ukazovali už před třemi měsíci.

 

20170220_EURCZKforward

 

Za poslední tři měsíce se situace nezměnila. Ceny forwardů jsou prakticky totožné. Kdo tedy v uplynulých třech měsících počkal se zajištěním, tak ušetřil minimálně 0,6 % na výkonnosti svého portfolia. I nicneděláním lze vydělat.

 

Kdy aplikujeme měnové zajištění?

 

ČNB uvádí, že měnový závazek v prvním čtvrtletí nezruší. Ukončit by ho mohla v polovině roku. Toto vyjádření otevírá okno od dubna do září, kdy by naše centrální banka mohla přistoupit k uvolnění. ČNB taktéž může závazek ukončit na řádných schůzkách anebo mimořádně. Tipovací soutěže, kdy budou intervence ukončeny, se nám nechce účastnit, takže k zajištění přistoupíme ještě teď v prvním čtvrtletí.

 

Taktéž si můžeme tipnout, jakým směrem a o kolik se pohne kurz koruny po ukončení závazku. Obecně se očekává, že koruna by mohla do konce roku posílit z 27 na 26 Kč za 1 EUR, tedy o téměř 4 %. I samotná ČNB ale upozorňuje na to, že v důsledku obrovských spekulativních obchodů je prognóza vývoje kurzu po ukončení intervencí extrémně nejistá. Koruna by za určitých okolností mohla dokonce i oslabit až na 28 Kč za 1 EUR.

 

Spekulacím a tipovačkám se chceme vyhnout, proto budeme otevírat dlouhodobé zajišťovací pozice alespoň do konce roku. Devítiměsíční forward má teď náklady na úrovni 1,6 %, jednoletý pak stojí kolem 2,1%.

 

Na zahraničních investicích v současnosti generujeme výnos kolem 11 až 12 %. Po zajištění do korun a započtení nákladů pak můžeme počítat s anualizovanou výnosností 9 až 10 %, což by stále byla velmi pěkná návratnost investovaného kapitálu.

 

Od čtenářů jsme dostali i několik dotazů, jestli není lepší zavřít teď pozice v zahraničí a převést je do korunových investic. Pokud korunové investice dokážou generovat alespoň 9-10 % p.a. při podobném riziku, jako mají zahraniční investice, tak je tato strategie v pořádku. Investorovi by odpadly starosti s měnovým hedgingem a výnos by byl velmi podobný, jako lze dosahovat v zahraničí. Pokud se ale podíváme na český trh finančních produktů, tak takovýchto alternativ moc nevidíme. Některé podnikové korunové dluhopisy nabízí výnosnost i 10 %, nicméně u nich si musí dát investor pozor na to, že jsou velmi nelikvidní a peníze nemusí vidět i několik let.

 

Taktéž jsme dostali dotaz, jestli teď nezkonvertovat investice do korun, ty držet do konce roku a až pak (po stabilizaci) zpátky zainvestovat hotovost v zahraničí. Toto je špatná strategie. Držbou hotovosti investor nic nevydělá. Taktéž vůbec nevíme, jaký bude kurz koruny na konci roku a v dalších letech. Klidně se může stát, že do konce roku se kurz pohne jenom mírně, ale pak nastane prudké zhodnocení třeba v roce 2018 nebo 2019. Skutečně je lepší mít prostředky zainvestovány a jako doplněk řešit měnové zajištění.

 

Měnové zajištění podrobně rozebíráme v našem školení, které jsme připravili na základě vysoké poptávky ze strany investorů. Ve školení přesně uvádíme, jak se hedging dá nastavit a které finanční instituce mají nejvýhodnější podmínky. Rovněž Vám ukážeme náš prověřený postup měnového zajištění. V rámci školení také poskytujme konzultace a pomůžeme Vám najít individuální řešení.

20.2.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS