Finlord Sněmovna financí

PROČ SE VYTRÁCÍ LIKVIDITA Z DLUHOPISŮ?

21.11.2016

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
NYC

Proč cena dluhopisů klesá? Proč se z dluhopisových trhů vypařuje likvidita? Jaký to bude mít dopad na dluhopisové fondy v ČR?

 

Dluhopisové trhy zaznamenaly v uplynulých 2 týdnech největší pokles za posledních 26 let, jelikož se očekává, že Trumpova politika vyvolá nárůst inflace. Navíc americká centrální banka by mohla brzy přikročit ke zvýšení úrokových sazeb, jelikož hospodářský růst nabírá na síle, trh práce si vede dobře a inflace se dál zvyšuje.

 

V rámci posledních dvou týdnů se rapidně zhoršila likvidita dluhopisových trhů a je nejhorší ode dne Brexitu. K nelikviditě přispívají zejména banky, jelikož nejsou ochotné nakupovat dluhopisy do svých účetních knih (na svůj účet). To je dáno tím, že jsou větší kapitálové a regulatorní požadavky na banky a jejich tradingová oddělení.

 

Graf č.1: Týdenní graf,  iShares Core US Aggregate Bond

likvidita dluhopisů

 

Graf č. 2: Likvidita na US bondech měřena jako odchýlení tržních cen od teoreticky správných cen

likvidita

 

Zvyšování úrokových sazeb v USA je pro dluhopisový vývoj nepříznivé, protože poklesnou ceny dluhopisů. Tato situace se týká i některých investorů do dluhopisových podílových fondů v ČR. A to zejména těch investorů, jež investovali do fondů, které pak následně investují do US bondů.

 

Naopak tím, jak cena dluhopisů klesá, tak roste požadovaná výnosnost dluhopisů. Ta za poslední období překonala dividendový výnos akcií z S&P 500.

dluhopisy

21.11.2016

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC FUND SICAV?