Finlord Sněmovna financí

ROPA I POHONNÉ HMOTY ZLEVŇUJÍ

1.8.2016

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
benzinka

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR za poslední týden poklesly. Cena benzínu se snížila o 14 haléřů na 29,44 Kč za litr. Nafta zlevnila o 14 haléřů na 28 Kč za litr (ceny k 31. 7. 2016; zdroj: CCS). Nejlevnější benzín je v Moravskoslezském kraji (29 Kč/litr). Nejnižší cena nafty je v Královohradeckém  kraji (27,56 Kč/litr). Nejdražší je benzín v Praze (29,92 Kč/litr). Nejvyšší cena nafty je v Praze (28,74 Kč/litr).

 

Výhled pro následující dny (od 2. 8. 2016 do 8. 8. 2016)

 

V nejbližším týdnu očekáváme u čerpacích stanic další mírné zlevnění o 20 až 30 haléřů. Důvodem je postupný pokles ceny ropy Brent na světových trzích na 43 dolarů za barel. Počátkem července stála ropa 50 dolarů. Příznivé je i posílení koruny vůči americkému dolaru.

 

Údaje Evropské komise ukazují, že ceny v ČR jsou relativně nízké. Kupříkladu v Německu je cena benzinu až o 6 korun vyšší. Řidičům tedy doporučujeme před cestou na západ Evropy a na Slovensko natankovat doma plnou nádrž. V ČR jsou velmi nízké i ceny LPG.

 

Údaje Evropské komise v Kč za litr:

PHM tabulka

 

Stav na trhu s ropou

Cena ropy Brent v uplynulém týdnu propadla. Na globálním trhu sledujeme přebytek, který by měl v nejbližších měsících přetrvat. Mezinárodní energetická agentura očekává vyrovnání nabídky se spotřebou až v roce 2017. Její údaje taktéž odhalují, že v červnu byly zásoby ropy v zemích OECD na rekordní úrovni 3,07 miliardy barelů.

 

ropa 1

 

Navzdory klesající ceně se zvedá těžební aktivita ve Spojených státech. Počet aktivních těžebních zařízení tu stoupl na nejvyšší úroveň od března. Výsledky amerických ropných firem za druhé čtvrtletí byly špatné. Společnost Exxon Mobile vykázala nejnižší zisk za posledních 17 let. Horší výsledky uveřejnily i Chevron, Shell a BP.

 

ropa 2

1.8.2016

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE