Finlord Sněmovna financí

BOE NECHALA SAZBY BEZE ZMĚNY: BUDE QE V SRPNU?

14.7.2016

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
london

Bank of England ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,5 %. Devítičlenný výbor pro monetární politiku BoE hlasoval 8 – 1 pro ponechání úrokové sazby beze změny. Obecně se však očekávalo, že centrální banka přistoupí ke snížení úrokových sazeb z důvodu odvrácení negativních vlivů na ekonomiku, jež byly způsobeny brexitem. Výbor rovněž hlasoval pro zachování objemu prostředků nakoupených v rámci kvantitativního uvolňování na 375 mld. liber.

 

Zápis ze zasedání ovšem ukazuje, že Bank of England přistoupí k uvolňování měnové politiky v srpnu. I sám Mark Carney nedávno uvedl, že by BoE mohla během léta přikročit k opatřením na podporu domácí ekonomiky. Podle průzkumu agentury Bloomberg 31 z 54 ekonomů očekává, že BoE učiní preventivní opatření.

 

Rozhodnutí Spojeného království opustit Evropskou unii vyvolalo na finančních trzích prudké reakce. Kurz libry od posledního zasedání výboru BoE klesl o 6 % a krátkodobé i dlouhodobé úrokové sazby se snížily. Pokles libry se promítl do tržního očekávání inflace, kdy krátkodobá očekávání vzrostla k historickým průměrům a dlouhodobá očekávání mírně klesla.

 

Prozatím nejsou k dispozici oficiální údaje o ekonomické aktivitě v období od referenda.   Nicméně, podle předběžných známek výsledek rozhodnutí ovlivnil sentiment mezi domácnostmi a společnostmi, jelikož některé ukazatele spotřebitelské a podnikatelské důvěry výrazně klesly. Navíc první průzkumy naznačují, že některé firmy začínají odkládat investiční projekty a nábory pracovníků. Průzkumy z trhu nemovitostí poukazují na výrazný pokles očekávané aktivity. Dohromady tyto indikátory poukazují na to, že ekonomická aktivita v blízké budoucnosti pravděpodobně oslabí.

 

Graf: Klíčová úroková sazba Bank of England, v % (zdroj: Bloomberg)

BoE

 

Index FTSE 100 po rozhodnutí BoE poklesl o 0,24 %. Požadovaná výnosnost 10 letých britských vládních dluhopisů prudce vzrostla na 0,815 %, nicméně nyní už je na 0,795 %. Britská libra vůči americkému dolaru se po brexitu propadla na 31 leté minimum. Libře se už ve středu podařilo vzpamatovat ze ztrát vůči americkému dolaru, když byla jmenována nová britská premiérka a k tomu ještě dnes BoE svým rozhodnutím dodala libře další drive do života.

 

Graf: Hodinový graf měnového páru GBP/USD (zdroj: DailyFX)

GBPUSD

Pokud Bank of England přistoupí v srpnu k uvolňování měnové politiky, tak lze očekávat, že její rozhodnutí podpoří akciové trhy, jelikož firmám se sníží náklady na půjčky. Naopak k jihu by zamířila libra.  

14.7.2016

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL